:: SINAVLARDA BAŞARI

:: SINAVLARDA BAŞARI

•   Okul içinde ders öğretmeninin hazırladığı sınavlarda, öğretmenin kaç soru sorduğunu, ne tür bilgileri istediğini araştırın. Bazı öğretmenler sorulara, kısa ve ayrıntılardan arınmış cevaplar, bazıları ayrıntılara kadar inilmiş cevaplar isterler. Bu incelikleri sınav sırasında öğretmeninize sorarak değil, sınavdan önce araştırarak edinin.
•   Soruların puan ağırlıklarını bilin ve yazmaya başlamadan önce cevaplayacağınız sırayı ve bunlara ayırdığınız süreyi belirleyin.
•   Gireceğiniz sınavın bütünüyle benzerinin bir provasını yapın. Eğer 20-40 dakikalık bir sınava girecekseniz, kendi kendinize muhtemel sorulardan oluşan ve bu süreyi içine alan bir deneme sınavı yapm.
•   Sizi bekleyen bir giriş sınavı ise, sınav süresini tam olarak temsil eden en az iki deneme sınavına mutlaka katılın. Bunun için özel dersanelerin veya başka kurumların yaptıkları sınavları - öğrencileri olmayacaksanız bile - antrenman amacıyla kullanın.
•   Sınava hazırlanırken veya sınav sırasında aklınıza "başarılı olamayacağınız", "başkalarının sizden daha iyi çalıştığı", "önceki bir başka sınavda daha çok çalıştığınız halde başarılı olmadığınız" gibi düşünceler gelebilir. Böyle durumlarda kendi kendinize şu sorulan sorun: "Bu düşünce biçiminin bana faydası var mı?", "Bu düşünce biçimi benim ders çalışmamı kolaylaştırıyor mu?". Bu sorulara "hayır" diyorsanız, bu düşünceleri bir yana bırakın ve çalışmaya devam edin.
•   Sınav başlamadan önce kendinizi heyecanlı ve fazla gergin hissediyorsanız sınıf içinde veya koridorda yürüyüş yapın.
•   Yerinize oturduktan sonra ve sınav sırasında heyecanınızı kontrol etmekte zorlanıyorsanız "nefes egzersizlerini" uygulayın ve kollarınıza doğru yayılan sıcaklığı hissedin.
 Kaynak:www.sayginnlp.com

Bir yorum

Cevapla

  
 
3+2 İşleminin Sonucu    
Yukarı Çık