:: ŞANS VE BAŞARI

::  ŞANS VE BAŞARI

Başarıya ulaşmak adına çalışmak, gelişmek, sabır göstermek... Tüm bu yazdıklarımın yanında şans faktörü de önemli ölçüde etkilidir. Kimi insan şanslı doğar, kimi insan şansını kendisi yaratır. Ama genellikle iyi şans yaratılır.
Bir davete veya bir toplantıya başkalarından bir dakika önce gitmeniz bile sizin için bir şans olabilir. Sizin için ileri doğru açıla cak bir kapı olabilir. Bu yüzden randevularınıza dikkat edin. Geç kalmayın, hatta erken gitmeye gayret edin. Birilerini beklerken etrafta gördükleriniz bile size iş hayatında yardımcı olabilir. Neyin, ne zaman geleceğini bilemezsiniz.
Sadece şans faktörüne de güvenmek tamamen yanlış, fakai şansın hayatınızda sizin için gerekli olduğunu bir kenara yazın. Bilirsiniz, marketlerde günün fırsatı reyonları vardır; insanlara sunulmuş ve ev hanımlarının yakından takip ettiği bir şanstır bu. Nelerin indirime gireceğini bilenlerin cebinden daha az para çıkmış olur. İşte bunun gibi, siz de yaşamınızda her detayı gözden geçirmeli ve kendi şansınızı kendiniz yaratmalısınız.
Bunun dışında, önünüze rasgele, hiç ummadığınız bir anda çıkacak fırsatlar vardır; bunları da değerlendirmek ve kendinizi ileriye götürmek sizin elinizde. Örneğin, iş arkadaşınız hasta ve işe gelemiyor; fakat o işin de yürümesi gerekiyor. Amirleriniz bunu size söylemeden işin ucundan tutup yardımcı olursanız, hem o gün işlerin çok fazla aksamamasını sağlarsınız, hem de başka bir konuda bilgi sahibi olmuş olursunuz. Bu kesinlikle çalışma arkadaşınızı ezmek, onun önüne geçmek değildir; ona yardımcı olma ve kendinize bir şey katmaktır.
Ukalalık yapmadan, fazla patırtı çıkartmadan ve ben yaptım, aman ne iyi elemanım edasıyla ortalarda dolaşmadan bunu yapmalısınız. Kimine göre bir elemanın işe gelmemesi şanssızlık olabilir, ama kimine göre bir şanstır. Tabii bu şansı yakalayabilene ve değerlendirebilene...
 
MURAT KÜDEN(KESFETKENDİNİ EDİTÖRÜ)
İletişim:[email protected]

Bir yorum

Cevapla

  
 
3+2 İşleminin Sonucu    
Yukarı Çık