Kariyerinize Yatırım Yapın

Kariyerinize Yatırım Yapın

Kariyerinize Yatırım Yapın

İdeallerinize ulaşabilmenin kariyerinize yatırım yapmaktan geçtiğini biliyor musunuz? İşte kariyerinize yatırım yapmanın yolları…

Kariyerinize yön vermek için herhangi bir çaba göstermemek, denize küreksiz bir kayıkla açılmak gibidir. Bir süre için her şey yolunda gitse de az sonra rüzgarın ve dalgaların sizi nereye sürükleyeceğini bilemezsiniz.

Her yıl üniversiteler binlerce mezun veriyor ve yeni mezunlar dahil her türlü beceri ve bilgi donanımına sahip birçok insan iş arıyor. Bu da, bir pozisyon için yüzlerce aday anlamına geliyor. Kalabalığın arasından sıyrılmak, kendinizi öne çıkarmak, farklı olduğunuzu kanıtlamak için hedeflerinizi önceden belirlemiş ve iyi tasarlanmış planlarla yola çıkmış olmak gerekir. Aksi takdirde beklenmedik felaketlerle karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır.

Kariyerinize yaptığınız yatırımın finansal bir yatırımdan çok değerli olduğunu unutmaz ve doğru bir kariyer planlaması yaparsanız başarıya ulaşmanız kolaylaşacaktır.


Sağlam bir kariyer için:


• Mutlaka plan yapın; ne istediğinizi ve bunun için ne yapmanız gerektiğini belirleyin. taslaklar hazırlayın. Zor hedefler de seçmiş olsanız bile onları küçük parçalara bölün. Asıl hedefinize ulaşmak için daha küçük hedefler yaratın ve onları gerçekleştirerek adım adım ilerleyin.

• Örneklerinizi belirleyin. Mutlaka sizden önce birileri sizin ilerlemek istediğiniz yoldan geçmiştir. Onların kariyer gelişimlerini takip edin ve kendinize dersler çıkarmaya çalışın.

• Kariyer yatırımlarınızı yaparken kişiliğinizi göz ardı etmeyin. Kişisel özelliklerimiz çalışma hayatımızı etkiliyor. Dolayısıyla kendi kişiliğinizi hesaba katmadan kariyer planları yapmak doğru olmaz.

• Kendinize dürüst davranın. Kariyer hedeflerinizi belirlerken yapabileceklerinizi ve yapamayacaklarınızı düşünün ve yapamayacaklarınızı hedeflemeyin. Aksi halde boşa kürek çekmiş olursunuz.

• Sırf CV’nizde bulunması için yüksek lisans yapmayın. Yüksek lisans yapmak, ancak amacı iyi anlaşıldığında işinize fayda sağlayacağı zaman doğru bir seçim olabilir. Lakin günümüzde çoğu kişi sadece CV’de şık göründüğü için işine yaramayacağı halde master yapıyor. Bu vakit kaybından başka bir şey değildir ve iş başvurusunda size artı puan kazandırmaz. Önemli olan ihtiyaçlarınıza cevap verecek, size yeni bakış açıları kazandıracak ve işinize yarayacak programları seçebilmektir.

• İşinizle ilgili yayınları ve gelişmeleri takip edin. Etrafınızdaki gelişmelerden bihaber olmayın.

• Eğitimi ve öğrenmeyi bitirmeyin. Üniversiten mezun olmuş, yüksek lisans yapmış olabilirsiniz ancak artık her şeyi bildiniz anlamına gelmez. Hedefleriniz doğrultusunda yeni eğitim programlarına katılın, size katma değer sağlayacak seminerleri takip edin. Hiç olmadı yeni bir lisan öğrenmek için uğraşın.

• Kariyer planlarınızı ailenizle ve beraber olduklarınızla paylaşın; onların desteğini alın.

• Yeni insanlarla tanışın; onlarla fikir alışverişinde bulunun.

 
Derleyen : YASEMİN TÜFEKÇİ

Bir yorum

Cevapla

  
 
3+2 İşleminin Sonucu    
Yukarı Çık