Diksiyon

Diksiyon(Konuşma Yanlışları İçin Tavsiyeler)

Diksiyon(KONUŞMA YANLIŞLARI İÇİN TAVSİYELER)

Önce amacın ne olduğu ve hitab edilen kitlenin ruh hali çok iyi bilinmelidir. Aynı zamanda topluluğun zihin seviyesini ve anlayış derecesini de gözden uzak tutmamalıdır. Böylece resmi bir toplantıda, törende hazır bulunan kişilere konuşurken, konuya girişte klasik yola baş vurmak ağır ağır konuşarak ve topluluğu emin bakışlarla süzerek daha işin başında hakim olmak mümkün olur. . Eğer hatip duraksar, şaşırır, kekeler ya da ölçülü, zarif ve otoriter bir şekilde konuşacak yerde ağzına geleni söylemeğe kalkarsa topluluğun güvenini bir anda kaybeder. Hitap konusunu çok iyi bilmekle ancak bir otorite sağlayabilir; dinleyiciler bunu gayet iyi hisseder, bundan başka dinleyicilerin herşeyden çok önem verdiği şey de hatibin kendine hakim oluşudur. Kendi duygusal tepkilerine etki yapma gücü, hatibin hiçbir şaşkınlık göstermemesini, dinleyicilere hakim olmasını, dikkatini uyanık tutmasını, ona telkin ve etki yapmasını sağlar. Dinleyicilere etki yapmak isteniyorsa, telkin altında kalabilmeleri içi...Devamını Oku »

Diksiyon(Söyleyişle İlgili Konuşma Yanlışları)

Diksiyon(SÖYLEYİŞLE İLGİLİ KONUŞMA YANLIŞLARI)

a) Aynı kelimeleri tekrarlamak: Konuşma sırasında hiç gerekmediği halde kelimeleri tekrarlamak, dinleyenlerin dikkatini çekecek derecede "efendime söyleyeyim, bilmem anlatabiliyor muyum, anlaşıldı mı, demem o ki, yani, evet, binaenaleyh, çocuklar, işin garip tarafı, sizin anlayacağınız, tabir caizse:.." gibi sözleri tekrarlamak anlatım ve söyleyiş güzelliğini bozar. b) Söyleyiş yanlışları yapmak, anlamsız sesler çıkarmak: Konuşmanın etkili olmasının şartlarından biri de kelimeleri doğru telaffuz etmektir. Bazen yanlış söylenen bir kelime anlamı bilinmeden kullanılan bir söz, konuşmacının eğitim durumu, anlayışı, görgüsü hakkında fikir vermeye yeter de artar bile. Konuşmacı söyleyeceği sözü gevelemeden açıkça söyleyebilmeli. Sözü gereksiz yere uzatarak dolambaçlı yolları tercih etmemelidir: Diğer bir yanlışlık da hatırlanamayan sözlerin yerine veya arada boşluk bırakmamak için bilerek veya bilmeyerek eeee, ııı, aaa gibi anlamsız sesler çıkarmaktır. Biraz gayretle bu olumsuzluğun önüne g...Devamını Oku »

Diksiyon(Konuşmayı Etkileyen Davranış Hataları - 2)

Diksiyon(KONUŞMAYI ETKİLEYEN DAVRANIŞ HATALARI - 2)

a) Yersiz çıkışlar ve usulsüz eleştiriler: çoğunlukla kendisini ilgilendirmediği halde beklenmedik bir zamanda yapılan kaba, kıncı, sert konuşma, yersiz çıkıştır. Başkalarına ait düşüncelere ve yargılara her zaman katılma gibi bir zorunluluk yoktur. Bununla birlikte katılmadığımız fikirlerle ilgili eleştirileri de söylemenin bir yolu, usulü vardır. Sıra gözetilmeden, saygısız bir üslupla, kaba sözlerle yapılacak eleştiri elbette konuşma kurallarını bilen, aydın bir insanın sergileyeceği tavır değildir. Kendimize yapılmasını istemediğimiz bir üsluptaki konuşmadan mümkün olduğunca uzak durmak bir ölçü olarak alınabilir. b) Bencillik: Sürekli olarak kendi nefsini ön planda tutan, hemen her işte kendi çıkarları doğrultusunda hareket eden, hep ben kelimesiyle kendinden bahsetmek isteyen kişilerin ortaya koyduğu davranış şeklidir. c) Övünmek: Kişinin kendisinin diğer insanlardan farklı ve üstün yönlerini ön pla..na çıkarmaya çalışması, övünmektir. Konuşma, başkalarına övünmek ya da başkaları...Devamını Oku »

Diksiyon(Konuşmayı Etkileyen Davranış Hataları - 1)

Diksiyon(KONUŞMAYI ETKİLEYEN DAVRANIŞ HATALARI - 1)

a) Kibirlenmek: Kişinin kendini diğer insanlardan üstün görmesi, onlara tepeden bakması gururlanması demektir. Bu karakterdeki insanlar ister istemez bu huylarını konuşmalarına da yansıtırlar. Başkalarına saygı göstermedikleri için kendileri de saygı görmezler. Böyle insanlar toplum içinde sevilmedikleri gibi kimse de bunlarla muhatap olmak istemez. Bu karakterdeki birinin sözlerini kim dinlemek ister ki? Siz mütevazi olunuz, büyüklüğünüzün takdirini dinleyicilere bırakınız. "Hep ben bilirim, sen bir şeyden anlamazsın, en iyisini ben yaparım, o da' bir şey mi, benim dediğim doğrudur" tarzındaki ifadeler, kibirli insanlara ait tipik sözlerdendir. b) Kendini yetersiz görmek: Kendini beğenmek kadar olmasa da kendini yetersiz görmek de konuşmayı etkileyen bir davranış yanlışıdır. Çünkü başarılı bir konuşmanın temelinde kendine güven duymak vardır. "Ben yapamam, ben bilmem, ben bu işin üstesinden kalkamam" gibi olumsuz düşünceler, kişiyi başarısızlığa sürükler. . c) Gevezelik: Bir anlamda b...Devamını Oku »

Diksiyon(Karşılıklı Konuşma)

Diksiyon(KARŞILIKLI KONUŞMA)

Diyalog dediğimiz şey iki kişinin yaptığı konuşmadır. Muhatabımız somut olarak karşımızdadır. Böylece onun gözleme, anlama, soru sorma, cevap verme gibi özellikleri konuşmayı zenginleştirir. Otobüste, uçakta, durakta, alışverişte veya herhangi bir yerde insanlarla diyalog halindeyiz. Bu diyaloglarda konuşma kurallarına uyarsak derdimizi çabucak anlatıp çözüm bulabiliriz. Öncelikle nazik olmalıyız ki karşımızdaki kişi de bize aynı nezaketle cevap versin. -ALINTI- Diksiyon(KARŞILIKLI KONUŞMA) ---------------------------------------------------------------- (kişisel gelişim,diksiyon çalışmaları, hitabet sanatı, diksiyon güzel konuşma, diksiyon dersi, güzel söz söyleme hitabet sanatı, diksiyon kurslari, diksiyon eğitimi, hitabet sanati, diksiyon, güzel konuşma ve diksiyon, diksiyon dersleri, diksiyon kursu, diksiyon kursları, diksiyon konuşma, kişisel başarı) redirect redirect<...Devamını Oku »

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
Yukarı Çık