Güzel Konuşma

Konuşma Sanatı(Hz. Muhammed'İn Kureyşliler'İ Affı)

Konuşma Sanatı(HZ. MUHAMMED'İN KUREYŞLİLER'İ AFFI)

Allah'tan başka ilah yoktur. O, birdir, ortağı yoktur. Va'dini doğruladı, kuluna yardım etti, tek başına ahzabı [kabileleri] bozdu. "İyi bilin ki iddia edilen [övünülen] her türlü üstünlük, yahut kan, ya da, mal şu ayaklarımın altındadır. Ancak Kabe'nin siyaneti [koruma, muhafaza] ile Hacılara su verme işi müstesna. İyi bilin ki, kamçı ve değnek ile hataen öldürmede Diyet ödenmesi şarttır. Bu diyet, karınlarında yavruları bulunan kırk devedir. Ey Kureyş topluluğu, Allah sizden cahilliyet kibirlenmesini ve babalarla öğünmesini götürmüştür. İnsanlar, Adem'dendir, Adem de topraktan yaratılmıştır. [Sonra şu ayeti okudu:] "Ey insanlar, biz sizi bir erkekten ve bir kadından yarattık, ve sizi, birbirinizi tanıyıp bilesiniz diye, milletlere ve kabilelere ayırdık. Şüphe yok ki, en üstün olanınız, Allah'tan en çok korkanınızdır. Allah her şeyi bilici ve (kulun) her yaptığından haberdar olucudur." Ey Kureyş topluluğu -veya, ey Mekke ha1kı- benim ne yapacağı.mı umuyorsunuz? [Dediler ki: "Senden ha...Devamını Oku »

Konuşma Sanatı(Konuşma Ve Hoşgörü)

Konuşma Sanatı(KONUŞMA VE HOŞGÖRÜ)

Hoşgörülü olmak, bize hitap eden kimsenin söylediklerini, birtakım peşin yargılara dayanarak, tartışmadan reddetmek değil, bu söylediklerini dinleyip tarafsız bir görüşle inceledikten sonra karar vermektir. Başkalarının fikirlerini hiç incelemeden neden reddedelim? Neden bu fikirleri küçümseyerek karşılayalım? Biraz olsun gerçek payı yok mudur bu sözlerde? Bize bunları söyleyen hiç mi kafa yormadı acaba? . Bunun için size hitap eden kimsenin düşüncelerini öyle dinleyip anlamadan reddetmeye kalkışmayınız. Onları inceleyiniz. Bakalım neler keşfedeceksiniz! Tabi bütün insanların düşüncelerinde olduğu gibi, iyi ve kötü taraflar olduğunu görecek, doğru ve yanlış noktaları fark edeceksiniz. Öyleyse, kabul edebilecek olanı açıkça kabul ediniz, geri kalan kısmını da nezaketle tartışınız. Delilerinizi ortaya koyunuz, fakat karşı tarafın delillerini de dinleyiniz. Mantık kurallarına uyarak tartışınız, duygularınıza kapılarak değil. Konuştuğunuz kimsenin sözlerini hoşgörü ile karşılamayı öğrendiğ...Devamını Oku »

Konuşma Sanatı(Dinlemesini Biliyor Musunuz?)

Konuşma Sanatı(DİNLEMESİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?)

Hemen hergün yaptığımız işlerden birisi de dinlemektir. Bir düşününüz.... En azından günde üç dört saatimizi buna ayırırız. Evde annemizi, babamızı; okulda öğretmen ve arkadaşlarımızı dinleriz. Salonlara gider, konserleri, konferansları dinleriz. Radyoyu açar; haberleri, bizi ilgilendiren konuşmaları dinleriz. Kısaca; dinleme günlük hayatımızda önemli bir yer tutar. Dinleme de okuma gibidir. Nasıl okuyarak başkalarının düşüncelerini, duygularını öğreniyorsak, aynı şeyi dinleyerek de yaparız. Konuşulanlar üzerinde düşünür, anlatılanları kavramaya çalışırız. Bu bakımdan dinleme, öğrenme yollarının başına gelir. İyi bir dinleyici olmak için birtakım alışkanlıklar gerekir. Bu alışkanlıkları edinmedikçe dinlediklerimizden iyice yararlanamayız. Bazıları vardır; gözlerini, konuşana diker, sessizce otururlar. "İşte, iyi bir dinleyici" dersiniz, ama gözleri konuşanda değildir. İyi bir dinleyici gözleriyle değil sorularla dinler; yani konuşulan konu üzerinde kafasında uyanan sorulara cevap arar....Devamını Oku »

Konuşma Sanatı

Konuşma Sanatı

GENÇLİĞE HİTABE (Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK) Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istlklalini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahili ve harici bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklal ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkan ve şeraitini düşünmeyeceksin! Bu imkan ve şerait, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklal ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip ola...Devamını Oku »

Kitaplık(Spikerlik Ve Güzel Konuşma Sanatı)

Kitaplık(Spikerlik ve Güzel Konuşma Sanatı)

Spikerlik ve Güzel Konuşma Sanatı Yazar: Doğan Yıldız Yayın Evi: TELEBASIM YAYINCILIK -REKLAM Açıklama: "Spikerlik, Kitabı yazılmamış ender iş kollarından biridir. Bu kitap, alanında tektir, bu nedenle özgündür. Yurtdışında bilemem, ama Türkiye Cumhuriyeti hudutları içinde daha İyisini yazabilecek bir kişi ya da kalabalık bir grup çıkarsa, daktilo ya da bilgisayar tuşlarına değen parmaklarını, Kalem tutan ellerini öperim. İçtenlikle... Sevgiyle... Saygıyla..." Doğan Yıldız Derleyen: Yusuf BAL ***REKLAM*** İZMİR'DEKİ KİŞİSEL GELİŞİM - KİŞİSEL BAŞARI NLP VE HIZLI OKUMA KURSLARI VE SEMİNERLERİ İÇİN AYRINTILI BİLGİ: ...Devamını Oku »

1 2 3 4 5 6 7 8 9
Yukarı Çık