Hafıza Eğitimi

Kitaplık(Etkin Hafıza Teknikleri)

Kitaplık(Etkin Hafıza Teknikleri)

Etkin Hafıza Teknikleri Yazar: Ord.Prof.Dr. Reha Oğuz Türkkan/ Tuğrul Türkkan Yayın Evi: PEGASUS YAYINLARI Açıklama: Hafıza Becerilerinizi Geliştirin. Gerekli Olanı Gerektiği Zaman Hatırlayın. Unutuyormusunuz? Tanıdığınız insanların isimlerini? Yapmanız gerek bir işi? Randevularınızın saatini? Yabancı dildeki kelimelerin anlamlarını? İşiniz ile ilgili sayısal bir veriyi? Okuduğunuz kitaplardaki fikir ve kavramları? Katıldığınız toplantılardaki önemli bilgileri? Etkin Hafıza teknikleri sayesinde unuttuğunuz önemli bilgileri etkili bir bir biçimde hatırlayacak ve net bir şekilde aklınızda tutacaksınız. Önemliyse unutmayın.. <...Devamını Oku »

Beyin Ve Hafıza(Yaşlandıkça Hafızamız Geriler Mi?)

Beyin ve Hafıza(Yaşlandıkça Hafızamız Geriler mi?)

Yaşlandıkça Hafızamız Geriler mi? “Gençliğimde hafızam çok iyi çalışıyordu, duyduğum hiçbir şeyi unutmuyordum. Ama artık hiçbir şey eskisi gibi değil” şeklindeki yakınmaları çevrenizdeki insanlardan sizler de duymuşsunuzdur. Belki sizin de bu tip şikayetleriniz vardır. Hepimize; zihinsel performansı artırmanın, hafızayı güçlendirmenin, dil öğrenmenin çeşitli yetenek ve becerileri geliştirmenin ancak gençken mümkün olduğu, yaş ilerledikçe de beyin gücümüzün zayıfladığı ve öğrenme kapasitemizin azaldığı öğretildi. Bunun en güçlü kanıtı olarak da hergün binlerce beyin hücremizin ölmesi ve bir daha da yenilerinin gelmemesi gösterildi. Oysa basit bir matematiksel hesapla bunun doğru olmadığını görebiliriz. Beyin hücrelerinin başlangıçtaki toplam sayısı:……………………….. 10,000,000,000 Hergün kaybedilen beyin hücrelerinin sayısı:………..……………….……10,000 1 yılda kaybedilen beyin hücrelerinin sayısı:……………………..……3,650,000 10 yılda kaybedilen beyin hücrelerinin sayısı:…………………….…..36,500,000 70 yılda ka...Devamını Oku »

Beyin Ve Hafıza(Beynimizi Nasıl Kullanıyoruz?)

Beyin ve Hafıza(Beynimizi Nasıl Kullanıyoruz?)

Beynimizi Nasıl Kullanıyoruz? İnsanlar,içinde bulundukları çevre koşulları ve eğitim sürecine bağlı olarak beyinlerinin sağ bölümünü veya sol bölümünü kullanarak geliştirirler. Bu arada diğer bölümü önemli ölçüde ihmal ederler. Ancak ne var ki sahip olduğumuz beyinden en yüksek verimi almada, her iki tarafın da beraber kullanılıp geliştirilmesi büyük yarar sağlayacaktır. Bunu, sadece sağ ayağını veya sadece sol ayağını kullanabilen bir futbolcu ile her iki ayağını da rahatlıkla kullanabilen bir futbolcu arasındaki farka benzetebiliriz. Örneğin, Galatasaraylı Hagi her iki ayağını da rahatlıkla kullanabildiği için her pozisyonda çok iyi vuruşlar yapabilmektedir. Bu durumu, onu takımın en verimli oyuncularından biri haline getirmektedir. Beynin sağ ve sol taraflarını sürekli olarak kullanan insanlar da her durumda daha yüksek bir performans sergileyebilmektedirler. *** İnsan beyni sahibinin ihtiyaçlarından fazla gelişmiş bir araca benzer. A.R. WALLECE*** California ...Devamını Oku »

Beyin Ve Hafıza(Beynin İşlediği Faaliyetler)

Beyin ve Hafıza(Beynin işlediği faaliyetler)

Beynin işlediği faaliyetler beyinin Sol yarısı ve Sağ yarısı farklı faaliyetleri vardır. Beynin yarım kürelerinin farklı faaliyetleri sürdürdüğünü şu hikayeden anlayabiliriz. Bir çiftçinin tam 17 tane atı varmış. Bu atlar o yörenin en iyi ve en pahalı atları imiş. O yöredeki herkes bu atlara hayranmış. Bir gün çiftçi ölmüş. Vasiyetnamesi açılınca, çiftçi’nin atların üç oğlu arasında pay edilmesini istediği ortaya çıkmış. Vasiyetnameye göre en büyük oğul atların yarısını; ortanca oğul atların üçte birini¸ küçük oğul ise; atların dokuzda birini alacakmış. Çocuklar, atları kendi aralarında babalarının istediği gibi bölüşmek için günlerce düşünmüşler. Hesap kitap yapmışlar. Fakat bir türlü işin içinden çıkamamışlar. Günler geçmiş hatta haftalar geçmiş, bu sorunun çözümünü bulamayan oğullar arasında tartışmalar başlamış. Gerginlik artmış ve olay kavga boyutuna varmış. Bir gün yine bu üç kardeş tartışırken babalarının kırk yıllık dostu olan bilge bir ihtiyar atı ile çıkagelmiş. Selam vermiş ...Devamını Oku »

Geliştiren Öyküler ( Hafızanın İhtişamı )

Geliştiren Öyküler ( HAFIZANIN İHTİŞAMI )

HAFIZANIN İHTİŞAMI Yavuz Sultan Selim Han zamanında bir şair yeni yazdığı şiirini pek beğenmiş ve sultana okumak dilemiş. Tabii o zamanlar gerçek sanatkara çok kıymet verildiği için, kısa zamanda huzura kabul edilmiş. Selim ilan'ın yanında Hasan Can ve diğer vezirlerde varmış. Şair zat, heyecandan sesi titreyerek şiirini okumuş bitirmiş, sonra da padişaha bakmış. Yavuz Selim Han hiç tereddüt etmeden: 'Ama ben bu şiiri biliyorum.' deyince, adamcağız şaşırmış. 'Nasılolur efendim, bu şiiri ben yazdım ve ilk defa burada okuyorum.' 'İstersen bir de ben okuyayım' demiş padişah. 'Siz bilirsiniz.' Selim Han gerçekten teklemeksizin adamın az evvel okuduğu şiirin aynısını okumuş. Adam şaşkınlıklar içindeyken bu sefer Hasan Can atılmış: 'Bu şiiri ben de biliyorum sultanım,' demiş. 'Destur verirseniz ben deokuyayım’ o da okumuş. Sonra hemen yanındaki vezir ve diğerleri de sırasıyla okumuşlar.. Böylece huzurda şiiri okuyan on kişi çıkmış. Şair ne yapacağını şaşırmış. 'Nasıl oluyor anlayamıyorum ...Devamını Oku »

1 2 3 4 5 6 7 8
Yukarı Çık