Hamilelik

Hamilelik Hakkında, Hamilelikte Verem Hastalığı (Tüberküloz)

Hamilelik Hakkında, Hamilelikte  Verem Hastalığı (Tüberküloz)

Psikoloji, Hamilelik Hakkında, Hamilelik Hakkında, Hamilelikte Verem Hastalığı (Tüberküloz) Tüberküloz, akciğerleri etkileyen bir hastalık olup beyin, böbrek ve kemik gibi vücudun diğer bölgelerine de yayılabilir.amerikada çok nadir bir hastalık iken son dönemlerde tüherkülozlıı in'.nn sayışı artımaya başlamıştır. Hava yoluyla taşınan bir bakteri tarafından oluturulur. Enfeksıyonlu bir kişinin öksürmesi ya da aksırmasıyla havadaki mikrop sayışı da artacaktır. Hastalık yavaş yavaş gelişir ve ilk etapta herhangi bir bulgu olmayabilir. Fakat zamanla tüberküloz ateş, kilo kaybı, gece terlemesi, kuru öksürük ve gögüss agrısına vol açar. Belirliler ortaya çıkmadan hile, tüherkuloz basit bir deri testıvle tesbir edilebilir. Bazı ilaçlar aylarca kullanmak üzere kombine bir şekilde tedavi de kullanılabilirler. Gebe kadınlarda tüberküloz oldukça nadirdir, fakat gittıkçe artış göstermekted...Devamını Oku »

Hamilelik Hakkında, Hamilelikte Toksoplazmosis

Hamilelik Hakkında, Hamilelikte  Toksoplazmosis

Psikoloji, Hamilelik Hakkında, Hamilelik Hakkında, Hamilelikte Toksoplazmosis Toksoplazmozise neden olan parazit, kedi gibi bazı memeli hayvanlarda yaşamaktadır, insanlar, çiğ, ya da az pimiş etten (özellikle kuzu ya da koyun erinden) ya da kedi dışkısıyla temastan enfeksiyonu kapabilirler. Toksoplonmosis erişkinlerde çok hafif bir hastalığa yol açar. Çoğunlukla fazla belirti görülmez. Genel toplumun yaklaşık 3'te l'i, toksoplazmosise maruz kalmaktadır. Bir kere bu hastalığı geçirdiğinizde hastalığa karşı direnç kazandıracak antikorlar kanda oluşmaktadır. Toksoplazmosis, anne ilk kez gebelik döneminde enfeksiyona yakalanmışsa bir problem oluşturacaktır. Gebelikte enfeksiyona yakalanmış kadınların yaklaşık 3'te l'i enfeksiyonu fetüse geçirecektir. Virüsü taşıyan fetüslerin de sadece 3'te l'i, hastalığın belirtilerini gösterecektir. Fetüsün enfeksiyona yakalanma riski gebeliğin s...Devamını Oku »

Hamilelik Hakkında, Hamilelikte Lyme Hastalığı

Hamilelik Hakkında, Hamilelikte Lyme Hastalığı

Psikoloji, Hamilelik Hakkında, Hamilelik Hakkında, Hamilelikte Lyme Hastalığı Lyme hastalığı, virüsü taşıyan bir kenenin ısırmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Kene ısırdığı zaman hastalığa sebep olacak bir yumurtayı vücuda sokar. Lyme hastalığının ilk belirtisi, boğa gözüne benzeyen bir yaranın oluşmasıdır. Bu yara kaybolabilir, fakat hastalık kalacaktır. Eklemlere yayılarak artrite (eklemin iltihaplı hastalığı) ve kas ağrılarına neden olabilir. Antibiyotikler genelde enfeksiyonu tedavi etmektedir. Eğer tedavi edilmez ise, kalp ve sinir sistemide tutulabilir. Kenenin taşıdığı yumurta, enfeksiyonlu bir anneden fetüse plasenta aracılığıyla geçebilir. Doğumsal anomaliler ya da düşük oluşabilir. Yine de bu sorunların Lyme hastalığından dolayı mı yoksa başka bir problemden mi olduğunu söylemek için çok erkendir. Eğer bir kene tarafından ısırıldiysanız, antibiyotiklerle tedavi ol...Devamını Oku »

Hamilelik Hakkında, Hamilelikte Gbs Enfeksiyonu İçin Tedavi

Hamilelik Hakkında,  Hamilelikte  GBS Enfeksiyonu İçin Tedavi

Psikoloji, Hamilelik Hakkında, Hamilelik Hakkında, Hamilelikte GBS Enfeksiyonu İçin Tedavi Bebekte GBS enfeksiyonunu önlemenin en iyi yolu doğumda, annenin antibiyotiklerle tedavi edilmesidir. Doğumdan önce gebe kadınin tedavi edilmesi, bebeğin enfeksiyona kapılmamasını garanti altinda almaz. Eğer gebelik sırasında tedavi edilmişse, tedaviden sonra beb| ğin doğumundan önce kadın tekrar pozitif (hastalıklı) olabilir. Pozla olduğu durumda da GBS bebeğe geçebilir. 1 Gebelikte teste tabi tutulmayan bir kadın doğum sırasında tedaviye tabi tutulabilir. Bazı risk faktörleri, GBS enfeksiyonlu bir anneden! bebeğe enfeksiyonun geçme ihtimalini yükseltmektedir. Tedavi, en et|kili bu kadınlarda olmaktadır. DERLEYEN: ALINTIDIR. REKLAM İZMİR'DEKİ NLP - ANLAYARAK HIZLI OKUMA- ÖĞ...Devamını Oku »

Hamilelik Hakkında, Hamilelikte Gbs Enfeksiyonu İçin Testler

Hamilelik Hakkında,  Hamilelikte GBS Enfeksiyonu İçin Testler

Psikoloji, Hamilelik Hakkında, Hamilelik Hakkında, Hamilelikte GBS Enfeksiyonu İçin Testler GBS'ını tesbit edebilecek testler vardır. Fakat mükemmel değildirler. Testlerden bir tanesi GBS için yapılan kültürlerdir. (Bakteriye özel besi yeri) Kültür için vajen ve rektumdan (kalın bağırsağın bir bölümü) örnekler alınarak özel maddeler içerisinde mikrop üretılmeye çalışılır. Bir idrar örneği de, kültür için kullanılabilir. Sonuçları elde etmek 2 gün alabilir. Kültürlerin teşhise taydaşı, GBS'nın yapılarından dolayı sınırlıdır. bir kadın, bazen bakteriler tarafından kolonize (bakterilerin kümeler oluşturması) olduğu halde testin sonuçları negatif çıkabilir. Ya da herhangi bir anda vücudun herhangi bir bölgesi (örneğin vejen) negatif olabilirken başka bir bölgesi (örneğin rektum) pozitif olabilir. Bundan dolayı kültür yapılması, doğum sırasında kadınların bakteriler tarafından kolo...Devamını Oku »

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74
Yukarı Çık