Hamilelik Hakkında, Hamilelikte İkizler Nasıl Oluşur?

Hamilelik Hakkında,  Hamilelikte İkizler Nasıl Oluşur?

Psikoloji, Hamilelik Hakkında,

Hamilelik Hakkında, Hamilelikte İkizler Nasıl Oluşur?

Bazen bazı ikizlerin birbirlerinin neredeyse aynısı olduklarım bazılarının ise birbirlerine hiç benzemediklerim' merak etmiş olabilirsiniz. Cevap, ikizlerin nasıl oluştuğunun anlaşılmasıyla ortaya çıkacaktır.

İkizlerin çoğu, kardeş ikizlerdir. Yani her bir ikiz ayrı birer sperm ve yumurtadan gelişir. Yumurtalıklar döllenmek üzere her ay genelde tek yumurta salıvermektedirler. Fakat bazen 2 ya da daha fazla yumurta salınabilir.

Kardeş ikizlerden herbiri kendi amniotik boşluklanna ve pfasentalarına sahiptir. (Bazen bu ikizler için, iki döllenmiş yumurtadan geliştiklerim belirtmek için, "çift yumurta ikizleri" adı da kullanılmaktadır.) Bu ikizlerin her biri, farklı yumurta ve spermlerin birleşmesiyle oluştuklarından, herhangi iki kız ya da erkek kardeşten daha fazla birbirlerine benzememektedirler. İkizler, aynı cinsiyette olabilecekleri gibi farklı da olabilirler.

Bazen bilinmeyen nedenlerle, gebeliğin erken döneminde döllenmiş yumurta bölünür ve iki ya da daha fazla fetüs olarak gelişir.

Bu yolla oluşmuş fetüslere, eş yumurta ya da tek yumurta ikizleri ad verilir. Her biri kendi amnotik boşluklarında bulunurken, aynı plasentayı paylaşırlar. Başlangıçta aynı genetik yapıyı paylaştıkları için, bu ikizlerin cinsiyetleri, kan grupları, saç ve göz renkleri aynıdır. Bu ikizler o kadar birbirlerine benzerler ki anne ve babaları bile ayırmakta güçlük yaşayabilirler. Bazı anneler, ikizlerden birinin tırnağım boyayarak ayırmaya çalışmaktadırlar.

- Gebeliğin ilk 3 ayında mide bulantısı ve kusmanın çok şiddet) olması

- Önceki geçirdiğiniz gebeliklerde hissettiğinizden daha fazla fetüs hareketleri hissetmeniz

Eğer bir çoğul gebelikten şüpheleniliyorsa, ultrason muayenesi yapılarak olay doğrulanabilir. Bazen ikiz gebelik gebelikte başka bir nedenle yapılan ultrasonda ortaya çıkartabilmektedir.

Çoğul gebelikte rahim çok fazla büyüdüğü için normal bir gebelikten daha fazla rahatsızlığa yol açar. Daha yüksek oranda komplikasyon riski taşımaktadır. Örneğin annesinin yüksek tansiyona ve kansızlığa yakalanma ihtimali daha yüksektir. Erken doğum oranı da artmıştır.

Çoğul gebeliklerin yarışma yakınında, gebeliğin dönemine göre tenisler daha küçük olmaktadırlar, ikizlerde eşit büyüklükte olmama eğilimi bulunmaktadır. Bütün bu faktörler, daha fazla gözlemlemeyi, yatak istirahatini ve erken doğum yaptırmayı gerektirebilir.

Doğum sırasında özel bakıma ihtiyaç duyabilirsiniz, ikizlerden biri ya da her ikisi, sezeryanla doğuma ihtiyaç duyabilir. Eğer her iki bebekte de baş önce geliyorsa, vajen yoluyla doğum tercih edilebilir, ikizlerin her birisinin de kalp atım hızları, doğum boyunca takip edilmelidir. Bir çocuk ya da yeni doğan uzmanı, bebekleri muayene etmelidir.

DERLEYEN: ALINTIDIR.


REKLAM


İZMİR'DEKİ
NLP - ANLAYARAK HIZLI OKUMA- ÖĞRENCİ KOÇLUĞU
SEMİNERLERİ
İÇİN
AYRINTILI BİLGİ:


SAYGIN NLP DANIŞMANLIK


Kıbrıs Şehitleri No: 30 Daire: 11
Alsancak - İzmir

Tel: 0232 4225954
Cep:0 535 6673224
msn: [email protected]
www.sayginnlp.com
www.cemalkondu.com
(hamile kıyafetleri, hamile , hafta hafta hamilelik, hamile elbiseleri, hamilelik ve doğum, hamileliğin ilk belirtileri, hamile kalamama, hamilelik hafta, hamilelik test, hamilelik takibi, hafta hamile, bebek hamilelik, gebelik hamilelik, hamile butik, hamile olabilirmiyim, hamile hafta, )
my boyfriend cheated on me with a guy why married men have affairs read
dating for married cheat on husband want my wife to cheat
redirect go what is the procedure for an abortion

Bir yorum

Cevapla

  
 
3+2 İşleminin Sonucu    
Yukarı Çık