İnsan Kaynakları Yönetimi Nedir?

İnsan Kaynakları Yönetimi Nedir?

İnsan kaynakları yönetimi bir şirket için vazgeçilmez birimlerden birisidir. İnsan kaynakları birimi bir şirket içindeki işlerin yürütülmesi için gerekli olan personel sayısının sağlanması onların eğitilmesi sorunlarının çözülmesi performanslarının değerlendirilmesi iş süreçlerinin geliştirilmesi ve onların motive edilmesinden sorumludur.

İnsan kaynakları birimi kurum içindeki politikaları üretip bunlara uygunluğun değerlendirilmesinden de sorumludur. Bunların bir bütün halinde yürütülmesi önemlidir. Yani çalışanı ve patronlarıyla tamamen bir bütün halinde olunması bu konuda önem arz eder. Bir işletmedeki işgücünün en yüksek seviyede olmasını ve geliştirilmesini hedefler. Tüm ücret ve eğitim yönetimlerinden çalışanlarla ilgili tüm yönetmelik ve kurallardan sorumludurlar. Aynı zamanda ahlaki ve sosyal değerler içerisinde çalışanlardan işle ilgili en yüksek kazanımı elde etmek ve bunu sürekli geliştirmek de onların görevidir. Ekip çalışması insan kaynakları yönetimi için önemli bir oluşumdur.

İnsan kaynakları bir şirket için gerekli olmasının yanı sıra çok faydalı bir birimdir de. İşçilik maliyetinin azalmasını iş gücünün artmasını iş kazalarının en alt seviyeye indirilmesini iş yeri tatmininin sağlanmasını ve iş motivasyonunun sağlanmasını sağlar. Günümüzde insan kaynakları yönetiminin önemi daha fazla gündeme gelmektedir. Çünkü iş yerlerinde pek çok sorun ve sıkıntı ile karşı karşıya gelinmektedir. Bunların en aza indirilmesi de şirketler için önemli bir hale gelmeye başlamıştır. İşverenlerin beklentileri ve istekleri değişmektedir ve buna ek olarak çalışanların da talepleri değişmektedir. Tüm bu işleyişi bir bütün halinde tutmak ve iki oluşum arasında dengeyi sağlamak yine insan kaynakları yönetiminin görevi olmaktadır.

İnsan kaynakları yönetimi elbette kendi şirketleri için uygun olan yönetmelik ve geçerlilikleri yürütmek zorundalardır. Ancak bunun yanında dünyada benzer oluşumlarda neler olduğunu takip etmek de zorundalar. Çünkü bu işleyiş sürekli değişen ve yenilenen bir oluşumdur. Bu nedenle güncellemeler bu konuda hayati önem taşır. Tabii ki Türkiye’de ve dünyada bu oluşumlar çok farklı seyirdedirler. Çünkü burada hala insan kaynakları yönetiminin oluşum ve oturma aşamaları işlemektedir.

Bir yorum

Cevapla

  
 
3+2 İşleminin Sonucu    
Yukarı Çık