İş Görüşmesi Kıyafet Seçimi

İş Görüşmesi Kıyafet Seçimi

Bir iş görüşmesine giderken iş başvurusunda bulunduğunuz şirketi araştırın. Kıyafet kurallarını öğrenin ve buna uygun giyinin. Bir reklam şirketinde çalışanların giydikleri, bir denetim şirketinde çalışanların giydiklerinden farklı olacaktır.
İş görüşmesi için kıyafet seçerken sağduyu ve iyi bir giyim zevki rehberiniz olmalı. Çok göze çarpan kıyafet ve renklerden kaçının. Takılarınızın sade olmasına dikat edin ve mümkün olduğu kadar az takı takın. Üzerinize rahat bir şekilde oturan kıyafetler tercih edin. Temel kurallardan biri o işte çalışırken giyeceğiniz kıyafetin bir seviye daha üstün olanını giymektir.
Kadınlar için ciddi hava veren renkte kıyafetler seçilmeli. Sade ayakkabılar, sınırlı sayıda takı, toplu ve profesyonel görünümlü saçlar tercih edilmeli. Evrak çantası taşınabilir.
Erkekler ciddi hava veren renkler ve ağır takım elbiseler giymeli ve buna uygun, düzgün bir şekilde bağlanmış bir kravat takmalı. Koyu renkli çoraplar ve profesyonel görünümlü ayakkabılar tercih edilmeli, çok sınırlı takı kullanılmalı.
İş verenler son moda ve pahalı kıyafetler görmeyi beklemezler. Kıyafet seçiminde hata yapmış olabilirsiniz fakat bu şansınızı fazla açık giyinmekten çok, kapalı giyinmekten yana kullanmanız daha iyi olur.
Genellikle profesyonel görünümlü bir elbise veya kısa topuklu ayakkabıyla giyeceğiniz bir takım elbise iyi bir izlenim bırakacaktır. Hukuk ve bankacılık gibi daha ciddi olan sektörlerde takım elbise, elbiseye göre daha iyi bir seçim olacaktır. Fakat bunun yanında reklamcılık veya basın gibi daha "yaratıcı" sektörlerde müdürler daha az ciddi ve adayın kişiliğini daha fazla yansıtan kıyafetler görmeyi tercih ederler.
Doğru kıyafetleri seçmiş olabilirsiniz ama kişisel temizliğinizdeki en ufak bir eksiklik, yaratmaya çalıştığınız etkinin tamamını bir anda yok edebilir. Aşağıda sıralayacağımız hususlara özen göstermelisiniz:
< Saçlarınız temiz, taranmış, düzgün bir şekilde toplanmış veya düzenlenmiş olmalı.
< Erkeklerin temiz bir şekilde traş olmuş olmaları, bıyık ve sakalların düzgün şekil verilip, taranmış olması gerekli.
< Tırnaklar temiz ve manikürlü olmalı.
< Dişler fırçalanmış olmalı ve nefes temiz kokmalı.
< Ağız kokusuna yol açan yiyecekler yememeye; tütün, alkol ve kahve kokularına dikkat edin. Gerekiyorsa yanınızda naneli sakız bulundurun.
< Vücudunuzun temiz olması önemli. Deodorant kullanın.
< Makyaj sade olmalı ve doğal görünmeli.
< Parfüm, after shave ve kolonyayı çok az kullanın veya kullanmayın. Odadan çıktığınızda kokunuz arkada kalmamalı.
Uluslararası İmaj Danışmanları Birliği Başkanı Anna Soo Wildermuth, ?İş görüşmelerinde giyilen kıyafetler, kim olduğunuzu anlatmalı ve dikkat çekmemeli? diyor. Wildermuth, iş görüşmelerinde yapılan 10 giyim hatası hakkında bilgi veriyor.
Günümüzde insanlara “iş görüşmelerine giderken nasıl giyinilmesi gerekir” diye sorarsanız çoğunluğu, bu soruya ?klasik, sade ve gösterişsiz? yanıtını verecektir. Görüşmelerde yapılan moda gaflarından sakınmak o kadar da zor değil.
Uzun tırnaklar: Kadın ya da erkek için olabilir. Son derece uzun ve kesilmemiş tırnaklar gerçek bir hatadır. Tırnaklarınız temiz ve düzgün kesilmiş olmalıdır.
Ahenksiz sesler çıkartan takılar: Parmaklarınıza birden fazla yüzük veya kulağınıza birden fazla küpe takmayın. Yüz takıları ya da ayak bileğine takılan bilezikler görüşmelerde hoş karşılanmaz.
Önü ya da arkası açık ayakkabılar: Bu tarz ayakkabılar görüşmelerde giyilmemelidir. Modası geçmiş ayakkabılar bir kenara atılarak, iş görüşmeleri dışındaki durumlarda kullanılmalıdır.
Çıplak bacaklar: Yazın hava nemli olsa dahi çorap giyilmelidir. Çoraplar doğal renkte olmalıdır. Ayakkabılarınızla uyum sağlamalıdır.
Modası geçmiş takım elbiseler: Çok geniş ya da dar takım elbiseler giyilmemelidir. İyi bir terzi takım elbiselerdeki bu sorunları halledebilir. Erkek ceketleri tüm vücudu sarmalıdır. Gevşek ya da çok dar olmamalıdır.
Kısa etekler: Etek boyu dizin üç parmaktan fazla yukarısında olmamalıdır. Capri pantolon gibi giysileri iş görüşmelerinde giymeyi asla düşünmeyin.
Kadın ve erkekler için deri ceket: Deri spor ceketler iş görüşmeleri için ideal değildir. Dış giyim gibi gözükürler.
Erkekler için balıkçı yaka: En azından ilk görüşmede bir kıravat tercih edilmelidir. En kötü ihtimalle yakalı tişörtler giyilmelidir.
Baskılı ve modaya uygun el çantaları: Çantalar, sade olmalı, dikkat çekmemeli ve göze çarpmamalıdır.
Kırmızı evrak çantaları: Evrak çantaları, cüzdanlar ve ayakkabıların hepsi iyi bir renk uyumu içinde sade ve gösterişsiz olmalıdır.
Yalın ve gösterişsiz renkler arasında gri ve mavinin çeşitli tonları en iyi olanlardır. İş görüşmesi sırasında siyah giymek sizi çok ciddi gösterebilir. Siyah giyerseniz, bu rengin yanında onu yumuşatan bir renk bulunmasına dikkat edin. Kahverenginin hala bir iş rengi olup olmadığı tartışılmaktadır. Bu nedenle bu rengi kullanmaktan kaçınmalısınız. İkinci bir görüşme için arandığınızda giysilerinizde değişiklik yapın. Farklı renk bluz, kravat ya da fular takmalısınız.
İş görüşmeleri, modanın ön plana çıktığı yerler değildir. Fakat sanat gibi iş alanlarında olanlar modayı ön plana çıkarabilir. Onlar dışındaki herkes sade, gösterişsiz ve klasik bir görünüşü tercih etmelidir.
Ne giyerseniz giyin, kıyafetiniz sizin bir profesyonel olduğunuzu, işi almaya ve yeni bir işe başlamaya hazır olduğunuz gerçeğini vurgulamalıdır. Sağ duyunun rehberiniz olmasına izin verin. Moda hatalarının görüşmenin ikinci aşamasına geçmenizi engellemesine izin vermeyin. Bunun için de, görünüşünüzün iyi olması ve iş için uygun olması gereklidir.

Bir yorum

Cevapla

  
 
3+2 İşleminin Sonucu    
Yukarı Çık