Koçluk

Koçluk Nedir?

Koçluk Nedir?

Koçlar, danışanları ile birlikte kişisel ve profesyonel potansiyellerini maksimum seviyeye taşımak amacıyla düşünce doğurucu, kendilerinde yenileyici değişiklik kazandıracak ve yaratıcı bir süreçte ortaklık yapmalarına koçluk denir. Koç, kişi ve kurumlara gelecekte bulunmak istedikleri yer ile an itibariyle bulundukları konum arasındaki boşluğu doldurarak, olumlu farklar ve zenginlikler yaratmayı meslek edinen kişidir. Koç kimdir ? Profesyonel Koçlar, danışanlarının kişisel ve meslek yaşamlarında hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak üzere tasarlanmış, sürekli bir ortaklık sağlarlar. Kişilere kendi performanslarını ve yaşam kalitelerini arttırmaları için yardımcı olurlar. Koçlar dinlemek, gözlemlemek ve danışanın bireysel ihtiyaçlarına uygun yaklaşımları belirlemek üzere eğitim almıştır. Koçlar çözümleri ve stratejileri danışanın kendisinden edinirler; danışanın doğal olarak yaratıcı ve becerikli olduğuna inanırlar. Koçun görevi, danışanın zaten sahip olduğu beceri, yetene...Devamını Oku »

Muğla Koçluk Eğitimi

Muğla Koçluk Eğitimi

Koçluk eğitimleri koçla eğitimi alacak kişi arasında özel ilkelere dayalı ve uzmanlık gerektiren bir süreçtir. Koçlarla karşılıklı bire bir yapılan her bir görüşmedir. Müşteri ve koç bir konuya odaklandığında bir ya da birkaç seanslık bir çalışma düzenine başlarlar. Kişisel gelişim için koçlarla çalışmak en doğru karardır. Koçluk seansları, kişilerin çözüme ulaşmak için kendi içlerinde varolan kaynaklarını harekete geçirdikleri bir süreçtir. Koçla yapılan görüşmeler, kişinin kendi kendine ilham verdiği ve sonucunda köklü çözümlere ulaştığı önemli çalışma zamanlarıdır. Koçunuz sizin geçmişinizle ilgilenmez. Şu anda kimsiniz ve ne yapmak istiyorsunuz? Gelecekte nerde olmayı hedefliyorsunuz? Hayal etmeden, olmak istediğimiz noktayı gözümüzde canlandıramadan hedef koyamayız, gelişemeyiz. Bunu okul takımındaki bir sporcu da size söyleyecektir. Artık hayal etmek serbest; tutmayın kendinizi. Koçluk sayesinde kendinize pek çok soru sorarsınız; cevaplar da içi...Devamını Oku »

Yöneticiler İçin Koçluk Becerileri Geliştirme

Yöneticiler için Koçluk Becerileri Geliştirme

Koçluk ( Coaching ) Nedir ? Gelişim ihtiyacı içinde olan bir profesyonele hem sistematik bir yapı hem de bir ‘yol arkadaşlığı’ sunan “koçluk” kavramının önemini iş dünyası her geçen gün daha iyi kavrıyor. “Coaching” kelimesi, İngilizce’de değerli malların bir noktadan diğerine taşınması için kullanılan bir ulaşım aracı olarak tanımlanır. Bu isim ilk kez 1500’lü yıllarda kullanılmış ve halen de kullanılmakta. Bugün “koçluk” kelimesinin iş yaşamındaki kullanım alanına baktığımızda, kelimenin bu orijinal anlamını halen koruduğunu görüyoruz. Koçla çalışmaya başladıktan sonra hayatınızda neler değişir? • İdeal yaşamınızı oluşturursunuz. • Arzularınızın farkına daha iyi varırsınız. • Gerçek hedeflerinizi meydana çıkarırsınız. • Etkili adımları atma faaliyetine hemen başlarsınız. • Kaynaklarınızı daha etkin ve evrimli bir ...Devamını Oku »

İyi Bir Koç Nasıl Olmalıdır?

İyi Bir Koç Nasıl Olmalıdır?

Koçlar, birlikte çalıştıkları kişinin kendi doğruları olduğunun farkındalar. Herkesin kendi çözümlerine ve kendilerini çözüme taşıyacak kaynaklara sahip olduğunu biliyorlar. İyi bir koç, birlikte çalıştığı kişinin yeni düşünme biçimleri, dolayısıyla yeni kaynaklar ve çözümler oluşturmasına yani kişinin kendini yeniden keşfetmesine hizmet eder. Koçluk danışmanlıktan farklıdır, çünkü danışmanlık müşterinin işle ilgili problemleri üzerinde düzeltici etkiye sahip olmakla beraber, danışmanlık hizmeti veren kişinin o alanda uzman olduğu ve uzmanlığının bir sonucu olarak o alanla ilgili tavsiyelerde bulunduğu, bu hizmeti alan kişinin de bunu uyguladığı türde bir metodolojisi vardır. Koçta Olması Gerekenler; Derin Dinleme: Dinlerken danışanın dil kalıplarını, inanç sistemlerini, duygu durumunu, yaşamı nasıl algıladığını, enerji kullanım şeklini, kendi kendine koyduğu engelleri, sınırlarını, değerlerini anlamaya ve yakalamaya çalışmaktır. Objektif Göz...Devamını Oku »

Online Koçluk

Online Koçluk

Koçluk nedir? Koç kimdir? Koçluk bireyin içinde bulunduğu durumdan, olmayı arzuladığı duruma ulaşmasını destekleyen bir süreçtir. Daha verimli, daha mutlu, daha dengeli bir hayat sürmek, mevcut potansiyelini ortaya çıkarmak, kendisini geliştirmek, değişmek, yaşamdan doyum elde etmek isteyen kişileri amaçlarını ve isteklerini gerçekleştirmeye teşvik eder. Koç, kişinin arzuları ve hayalleri doğrultusunda çıktığı bu yolculuk sürecindeki yol arkadaşıdır. Koç, bu yolculuk esnasında bireye yalnızca eşlik eden değil, aynı zamanda ona ayna tutarak içsel keşfini ve farkındalığını sağlayan; kişiyi koşulsuz, yargısız dinleyen; kendinden ilham almaya teşvik eden; geçmişte neden olmadığını değil gelecekte nasıl olacağını düşündürten; tercih ettiği yolda sağlam adımlarla yürümesinde cesaretlendiren bir yol arkadaşıdır. Çocuklarımızla, hayat arkadaşımızla, dostlarımızla olan ilişkilerimizde, sıkışıyoruz, çaresiz durumda kalıyoruz, bazen bir adım önümüzü göremez oluyoruz. H...Devamını Oku »

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Yukarı Çık