Kişisel Gelişim, Bireysel Gelişim, Psikoloji, Psikosentez

Kişisel Gelişim, Bireysel Gelişim, Psikoloji, Psikosentez

Kişisel Gelişim, Psikosentez

Psikosentez uygulaması temel bilinç biçimlerinin 'bütüncül' işlemesini içerir. Amaç aşırı uçları dengelemek ve kişiyi tüm olarak geliştirmektir. Sezginin ve aklın birlikte uyumlu işlemesin! sağlamaya çalışır. Edebiyattan seçme parçalar, fantaziler, gündüz rüyaları kullanılır.

Psikosentezin dört basamağı şöyle özetlenebilir:

* Kişinin, kendinin farkına varması,

* Kişiliği oluşturan öğelerin kontrol altına alınması,

* Birleştirici bir merkezin keşfedilmesi, oluşturulması.

* Semineri veren kişi vb. birleştirici merkez görevin! üstlenebilir.

* Kişiliğin, birleştirici merkez çevresinde yeniden oluşturulması.

Dr. Refik Algan. Assagioli Çalışmaları.

Dr. Refik Algan'a 2 Kasım 2002 günü Türkiye'de Assagioli çalışmalarının bir Kişisel Gelişim programı olarak uygulanmasının olanaklı olup olmadığım sorduğumda bana şunları söyledi:

"Benim Assagioli Yumurtasından anladığım şu: 'geleneksel Hacegan Yoluyla, modern eğilimleri bağdaştırma denemesi'. Yumurta, şema verir insanın eline. Kişiler bu şemadan kendilerine bir yol bulabilir.

Bizim seninle 1993 yılı çalışmalarımızda, ben şemayı, bir Türk tipini, Türkiyeli insanı oluşturmak için kullanmayı bile düşünmüştüm. Türk vatandaşı bugün yemeğini yedikten sonra abuk sabuk televizyon programlarım seyreden birine dönüştü.

Bu şemadaki 'ben', kişinin ben dediği, çok küçük bir nokta, yok gibi. Çevresinde 'günlük bilinç alanı' var. Şimdi burada Refik konuşuyor, senin elinde dolmakalem var, yazıyorsun. Turuncu bir deftere yazıyorsun, kapağı mor renkli. Turuncu ve mor karşıtlığı bende üst bilinçdışında estetik çağrışım yaptırıyor.

Orta bilinçdışı, üst bilinçdışının ve alt bilinçdışının hazmedildiği yerdir. Kolaylıkla ulaşılabilir. Raja Yoga çalışmalarım şu anda düşünmüyorsun, ama hemen ulaşabilirsin. Çünkü bu çalışmalar orta bilinçdışında. Orta bilinçdışına hemen ulaşılabilir.

Alt bilinçdışı içgüdüler, dürtüler, itkiler, psikolojik kompleksler, aşağı seviyeden parapsikolojik olaylar (nazar değmesi) ile ilgili alandır: Üst bilinçdışı, Freud'un süper ego teriminden farklıdır. Süper ego kişinin içine yerleşmiş bir otorite, bir polis gibidir. Asagioli yumurtasındaki üst bilinçdışı ise bilimsel, estetik, felsefi ve dinsel DEĞERLERİN depolandığı bir yerdir. Hatırlarsan, 1993 yılından beri yaptığımız çalışmalarda hep şunu söylerdik: Sokaktan yüz kişi toplayın. En beğendikleri filozofu, din adamım, sanatçıyı sorun. Korkunç bir tablo çıkar ortaya. Bizim, kültür olarak içinde yaşadığımız ülkemizin değerleri yok gibidir. Ülkemizdeki özel televizyonlar korkunç bir anti kültürel etki yarattı.

Not edilecek olay su; üst bilinçdışı ile alt bilinçdışı arasında bazen bir karşılıklı etkileşim oluyor. Çocukluğumuzdan gelen kompleksler ve çözemediğimiz sorunlarımızla estetik yanlarımız basında bağlar var!

Burada asıl konu 'psikosentez'. Küçük harfle yazılan 'ben' ile büyük harfle yazılan 'Ben' ya da transpersonal şelf (kişilik ötesi kendilik) arasında bağlantı kurmaktır. Başka bir deyişle, ben'den kişilik ötesi kendiliğe nasıl gidilir? Bu şemaya göre, kişi bunu kendi basma yapamaz. Ancak dışarıdaki bir üçüncü nokta, bir birleştirici merkez aracılığıyla bunu başarabilir.

Bilinçdışı teriminin anlaşılmasını kolaylaştırmak için şu örnek verilebilir: Karanlık bir odada, bir mum yaktığınızda, mumun ışığıyla aydınlanan bölge 'bilinç alanı', karanlıkta kalan taraflar ise bilinçdışı alanıdır,

Bilinç alanı ile bilinçdışı arasındaki farkın anlaşılabilmesi için aysberg örneği de kullanılıyor. Aysbergin denizin üzerinde görünen kısmı bilince denizin altında kalan görünmeyen kısmı ise, bilinçdışına benzetilebilir. Alt bilinçdışı, farkında olmadığımız ve bizi YÖNLENDİREN, 'ben' dediğimize etki eden kompleksler, dürtüler, itkilerdir. Anılardır, îlahlarımızdır. Duyularımız sadece beş tane değildir, îç organlarımızın da duyuları vardır.

Alt kişiliklerimize şu örnek verilebilir; annemizle başka türlü konuşuruz, iş arkadaşlarımızla başka, sokaktaki tanımadığımız insanlarla daha başka. Çalışmalar sonucunda negatif duygular geçse de, kişinin YAŞAM TARZINI değiştirmesi gerekir. Alt bilinçdışına hatıralar dahildir.

Tekrar edersek, 'orta bilinçdışı' kolaylıkla ulaşabileceğimiz yakın geçmiş, yakın gelecek, düşünceler, tasarılar, anılar alanıdır. Üst bilinçdışı bilimsel felsefi, dinsel ve estetik değerler alanıdır- İnsanın iradesiyle bir şeyleri yerleştirdiği yerdir.

Kişilik ötesi çalışmaları yapabilmesi için, kişinin üst bilinçdışına bazı İDEAL MODELLERİ oturtması gerekir. Kişilikte ne kadar çok arınma olursa, alt bilinçdışı o kadar azalır, orta bilinçdışı genişler.

Bazen kişi, yüksek bilinçdışındaki sanat, bilim vb. boyutlarıyla kestirme bağ kurabiliyor. Assagioli yumurtasındaki 8 numaralı noktalar, 'öteki güneşler' dir. Bu bağı kestirmeden kurabilen kişilerin yaşantılarına baktığımızda, alt bilinçdışının kalın olduğunu görürüz. Dolayısıyla bu bağlantıyı, Kişilik Gelişimi ile açıklayamayız. Bağlantıdan geriye döndüğünde, kişilik tekrar başlar. Bethowen kişiliğim geliştirmiştir. Mozart çocuk kalmıştır, gelişmemiştir. Mozart'ın sanatsal yaratıcılığım 8 ile bağlantı kurmasıyla açıklayabiliriz. Babası onu döve döve odaya kapatıyor, beste yaptırıyordu.

Üst bilinçdışı ile alt bilinçdışı arasındaki etkileşime örnek olarak şu verilebilir; Şu anda radyodan Bethowen dinliyoruz ve yan istasyonlardan abuk sabuk müziklerle, parazitler de sese karışıyor. Alt bilinç dışından, üst bilinçdışına karışımlar oluyor.

Assagioli yumurtasında dıştaki ikinci kabuk, 7, kollektif bilinçdışını gösteriyor. İnsanlar, yumurta kabuğu gibi bir kollektif bilinç dişinin içinde yaşıyorlar. Tepede ise, kişilik ötesi kendilik ya da Ben var. Yüksek kendi.

Dolayısıyla psikosentez bize şu soruları sordurur: Günlük benimizi, nasıl olurda biz, kişilik ötesi Ben'e götürebiliriz? Kişi nasıl kendini aşabilir?

Önerdiği cevaplar ise şunlardır:

Birleştirici bir merkez olmalı. Kişiliği aydınlanmaya uygun hale getirmeli. Böylece olgunlaşma çalışmaları, kişilik çalışmaları 'aydınlanma sonrasını' düzenler. Yumurtanın dışında bir birleştirici merkeze ihtiyaç var. Bu birleştirici merkez 'bir kişi' ya da 'bir grup' vb. olabilir.

Diyelim ki, tenis oynamaya karar verdik. Gruptaki herkes bu karan gerçekleştirmek için, işin bir uçundan tutabilir. Hindistan'da bu birleştirici merkez Guru'dur. Kadın için de kocasıdır, der Assagioli. Kişiliğin geliştirilmesini hızlandırmak için bu tür çalışmalar gereklidir.

Alt bilinçdışındaki sembolleri çözmek gerekir. Eğer çalışmalar sırasında alt bilinçdışına bir takım psikolojik sembolleri indirebilirsek, yumurtanın alt bölümünü inceltebiliriz.

Bana bu olayın anatomisiyle, yapısıyla ilgili sorduğun somya gelince: Öncelikle kişinin kendi kendisinin farkına varması gerekir.

Sonra kişiliği oluşturan öğelerin kontrol altına alınması gerekir. Özcan Köknel'deki soğan kabuğu modelinde beden, hormonlar, zeka, içgüdüler, mizaç, kişiliğin başkalarınca bilinen tarafı, kişiliğin öznel yanı, ahlak, karakter, kişinin kendisini gerçekleştirmek için kullandığı yollar, yöntemler, kişinin evren, zaman, tarih içindeki yeri ve değeri vardır.

Birleştirici bir merkezin keşfedilmesi ya da oluşturulması. Bu konu üzerine bir seminer vermekte olan kişi o sırada ister istemez birleştirici merkez olur.

DERLEYEN: ALINTIDIR.


REKLAM


İZMİR'DEKİ
NLP - ANLAYARAK HIZLI OKUMA- ÖĞRENCİ KOÇLUĞU
SEMİNERLERİ
İÇİN
AYRINTILI BİLGİ:


SAYGIN NLP DANIŞMANLIK


Kıbrıs Şehitleri No: 30 Daire: 11
Alsancak - İzmir

Tel: 0232 4225954
Cep:0 535 6673224
msn: [email protected]
www.sayginnlp.com
www.cemalkondu.com
(stres, Psikosentez, koçluk, hafıza eğitimi, yaşam koçluğu, kişisel gelişim, kişisel başarı, bireysel gelişim, nlp, hızlı okuma. Trans. Hipnoz, koçluk, izmir)
all wife cheat website read here
wives cheat husband cheated wife click here
online My girlfriend cheated on me when your husband cheats
redirect click here buy viagra online canadian health
women who love to cheat read read
abortion pill where to buy abortion fees surgical abortion process
redirect open what is the procedure for an abortion
why do women cheat on their husbands website open

Bir yorum

Cevapla

  
 
3+2 İşleminin Sonucu    
Yukarı Çık