Kişisel Gelişim, Psikoloji, Kişisel Gelişim Uzmanı, Cemal Kondu,

Kişisel Gelişim, Psikoloji, Kişisel Gelişim Uzmanı, Cemal Kondu,


Kişisel Gelişim, Makale, BAŞARINIZI ÖNCE ZİHNİNİZDE CANLANDIRIN

Zihin resimlerle işler. Zihninde oluşturduğun tüm resimler zihnini ve yapacaklarını etkiler. Hedefin için oluşturduğun tüm resimler birer birer hayata geçer. Hedefine ulaşma yolunda zihnin bahaneler oluşturuyorsa amaçlarına asla ulaşamazsın. Buna karşılık zihninde canlı ve sizi hedefine ulaşman yolunda destekleyecek görüntüler gerçekten çok iyi şeyler olmasını sağlar. Einstein bunun önemini vurgulamıştır. Kendini olmak istediğin kişi gibi görürsen o olursun.

Canlandırmanın büyüsünden pek çok konuda yararlanabilirisin. Kanıtlarını hayatın üzerinde görebilirsin. Kendine en iyi kanıt sizsin çünkü. Zihninin manyetik etki alanı o kadar çoktur ki geçirdiğin her düşünce yaşamını etkilemeye başlar. Bir güzel düşünce beraberinde üç beş tanesini de getirirken, oluşturduğun her kötü düşünce beraberinde üç beş tane daha iyi düşünceyi alıp götürür. Hangisi daha karlı sence?

Bu tekniği kullanmaya başladığında sonsuz enerjinin doruğuna vardığını görebilirsin.

Başarılı insanların hepsi başarılarını zihinlerinde çok iyi canlandırmayı bilen kişilerdir. Zihinde canlandırma, size sunulmuş sınırsız potansiyelinizin farkına varmanızı sağlayacaktır.

Zihinde her şeyi açık ve net bir şekilde canlandırmalısınız; bu daha başarılı olmanızı sağlar.

1984 olimpiyat atlama şampiyonu Sylvie Berner bu başarısından sonra şöyle konuşmuş: “ Yatmadan önce atlayışlarımı kafamda canlandırdım. İlk atlayışım bir olimpiyatta atlamam gereken gibiydi. Aynı atlayışı zihnimde yaşıyor gibiydim. Bütün duygularım aynıydı. Atlayışımda bir hata varsa hemen zihnimdeki filmi geri sarıp hatayı düzeltiyor ve mükemmel bir atlayışa geri dönüyordum. Bana sorarsanız, bu çalışma antrenmandan daha önemlidir. Bazen hafta sonları antrenmanlardan izin alır, gün beş kez, on dakikalık bir zihinde canlandırma çalışması yapardım. Gerçi mükemmel canlandırma yapmam uzun zaman aldı; ama bu işi önce zihnimde başarmıştım. Bir yıldan uzun bir süre bunları hep yaptım. Önceleri atlayışımı hayal ederken zihnimde kendimi hiç göremezdim. Başkalarını ya da hata yapan kendimi görebiliyordum. Bir süre sonra başardım. Olimpiyatta mükemmel bir atlayış yapabildiğimi görebiliyor, hatta kalabalığın tezahüratını işitiyordum. Sonra tramplene çıktım ve arzu ettiğim atlayışı gerçekleştirdim. Bunun için çok çalıştım. Bütün atlayışlarımı kolaylaştırana kadar çalıştım. Bazen birileriyle sohbet ederken bile, olimpiyattaki mükemmel atlayışımı zihnimde canlandırıyordum.”

Sizin de ideal sınavınız olabilir. Bu, hedefinizi, her sabah kalktıktan sonra ya da gece yatmadan önce zihninizde kendi istediğiniz net sayılarını çıkardığınız ve sınav sonuç belgesinin size geldiği o anın zihninde kendinizi daha zeki, daha canlı ve sınırsız enerji ile dolu bir kişi olarak canlandırmakla olabilir. Neler yaşayacağınızı canlandırırsanız onları yaşarsınız. Unutmayın en ince ayrıntısına kadar çok iyi canlandırmalısınız. Bu zihinsel canlandırma ne kadar net ve berrak olursa bu canlandırma o kadar etkili olacaktır. Zihinde sonsuz bir güç hazinesi var olduğundan canlandırma yapmanız istek ve arzunuzu gerçekleştirmek için size hedeflerinize giden kapının anahtarı olacak. Vücut ruhunun potansiyelini serbest bırakmak için önce hayal gücünü geliştirmen gerekmektedir.

Kelly Kryczka( sekranize yüzme dünya şampiyonu) da şunları söylüyor:

“Antrenmanlarda çokça zihinde canlandırma yaptık. Yarışmalar yaklaştıkça bunu iyice arttırdık. Özellikle zorunlu seriden önce, antrenörümüz "Tamam! Şimdi mükemmel performans göstereceksiniz” derdi. Daha sahaya çıkmadan havuzun kenarına oturur ve kendimizi zihnimizdeki mükemmel yolculuğa bırakır, kendimizi mükemmel olarak canlandırırdık. Zihinsel çalışmalar özellikle geçen seneki yüksek performansımızın en büyük etkeniydi. Çalışma başlamadan önce yarım saat zihinde canlandırma yapar, sonra çalışmalara başlardık. Bunu bir rutin haline getirdik. Müziğe kendimizi bırakır ve bütün hareketleri gerçeği yaşıyormuş gibi yapardık.”

İyi zihinsel canlandırma ilk önce zihninizde sonra gerçek yaşamınızda fark oluşturur. Yaşamınızda yaptığınız her şey iç dünyanızda bir taslak ile başlar, zihninin parlak ve net ekranında. Düşüncelerini kontrol etmeyi ve yaşamdan beklentilerinizi ve istediklerini zihninde güçlü bir şekilde canlandırmayı öğrendiğinde içindeki sihirli güçler uyanacaktır. Hak ettiğine inandığın büyülü yaşam yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayacaktır. Bu sabahtan itibaren geçmişini unutabilir ve şu anki yaşamınızda daha iyi sonuçlar oluşturmak için hayal kurma cesaretini gösterebilirsiniz. En iyiyi ve güzeli bekleyenler her zaman haklı çıkmıştır ve sonuçların heyecanı ve coşkusunu yaşamışlardır.

Etkili bir zihin canlandırma en iyi örneklerinde birisi Olimpiyatlarda altın madalya kazanmış olan ciritçi Steve Backley'in durumudur. Bir gün bir antrenman sırasında ayağı takılmış ve bileğini burkmuştu. Backley, bu sakatlığını geçici bir tatil yapmak için bir özür olarak görmek yerine, yattığı yerde zihin canlandırma çalışma yapmaya karar vermişti. Kendini içsel bir perdede görmek yerine, sanki cirit atışı sırasında çekilmiş bir video klibi izler gibi gerçekten de farklı stadyumlarda yarışmalara katıldığını hayal etti. Kendinden önce yönlendirilmiş imgelemi deneyenler gibi Backley de görsel hayal gücünü kullanmıştı. Siz de elinizde bir cirit, ayakkabılarınızda kir, tribünlerde kalabalık seyirci topluluğu ve başınızın üzerinde mavi gökyüzünü hayal ederek benzer bir şey deneyebilirsiniz. Fakat zihinsel canlandırma Backley' den diğer duyularını da devreye sokmasını istemişti, mükemmel bir cirit fırlatmanın olmasını sağlayacak küçük hareketler sırasında kaslarının, kemiklerinin ve teninin nasıl olduğunu hayal etmeliydi. Diyelim ki ciritin havada fırlayarak süzülüşünü, görevlilerin mesafeyi bildirirken bağırışlarını ve çimlerin konusunu kafasında canlandırmıştı. Backley bu durumu, zihninde yüzlerce kere canlandırdı. Bileği iyileşip tekrar gerçek bir ciritle çalışmaya başlayabildiğinde, şaşkınlık içinde, antrenmanlarına kazanın olduğu sırada bulunduğu düzeyden devam edebildiğini fark etti. "Nerede kaldıysam oradan devam edebiliyordum!" demektedir. Ne ustalığından ne de gücünden bir şey kaybetmemişti! Michael Jordan, Lance Armstrong ya da birçok profesyonel sporcu, becerilerini geliştirmek için bu tür bir zihinde canlandırmayı kullanmaktalar; fakat bu kişiler, zihin canlandırmayı kullandıklarında zaten bulundukları alanda çoktan mükemmelleşmişlerdir.

Bir hedefi zihinsel olarak ve tüm duyularınızı kullanarak "uyguladığımız" zaman beyninizin kimyası değişmeye başlar. Tüm hücreler arasında bağlantılar yeniden elektrikle yüklenir. Yeterli çalışma ile yeni kalıplar üzerinde mükemmelleşebilirsiniz… Araştırmalar da bu düşünceyi desteklemektedir. Bir araştırmada, günde iki saat süreyle piyano çalışan insanların beyin faaliyetlerinin, piyanonun tuşlarına bile dokunmadan yalnızca hayal güçlerinde piyano çaldıklarını canlandıran kişilerle aynı düzeyde arttığını göstermiştir. Yapılması gerekenleri sadece zihninizde canlandırsanız bile yapabilirsiniz. Bu yolla, zor bir hedefe son derece hazırlıklı bir zihinle ulaşmış olursunuz.

Maçlardan önce, yapacağım her şeyi en ince ayrıntısına kadar kafamda prova ederim. Nerede nasıl davranacağımı, neler olacağını ve değişik, durumlarda ne yapacağımı zihnimde canlandırarak maçlara çıkarım. Kendimi rakibimin stiline göre hazırlar, arkadan rakibimi tutmak için çizgiye yakın toplar atar ve karşılarken zayıf bir vuruş yaparsam fileye geldiğini zihnimde canlandırarak hazırlanırım. Zihinde canlandırma yaptığımda, maçı daha oynamadan, oynamış gibi hissederdim. CHRIST EVERT (ABD, 1954) son 40 yılın en büyük tenisçileri arasında 4.cü sıradaKAYNAK:ANTİ ÖSS CEMAL KONDU. MERİÇ YAYNLARI 2007


REKLAM


İZMİR'DEKİ
NLP, ANLAYARAK HIZLI OKUMA, ÖĞRENCİ KOÇLUĞU, AİLE İÇİ İLETİŞİM
SEMİNERLERİ
İÇİN
AYRINTILI BİLGİ:


SAYGIN NLP DANIŞMANLIK


Kıbrıs Şehitleri No: 30 Daire: 11
Alsancak - İzmir

Tel: 0232 4225954
Cep:0 535 6673224
msn: [email protected]
www.sayginnlp.com
www.cemalkondu.com
((kişisel gelişim, gelişim, kişisel gelişim eğitimleri, gelisim, kişisel gelişim kitapları, kisisel gelisim, kişisel gelişim merkezi, kişisel gelişim kursları, kisisel gelişim, kişisel gelişim seminerleri, kişisel gelişim siteleri, kişisel gelişim testleri, kişisel gelişim kitap, kişisel gelişim uzmanı, kişisel başarı, makale, cemal kondu)
dating for married cheat on husband want my wife to cheat
why do men have affairs redirect signs of a cheater
reasons why women cheat beautiful women cheat why most women cheat

Bir yorum

Cevapla

  
 
3+2 İşleminin Sonucu    
Yukarı Çık