SAĞLIKLI ve FORMDA KALMAK

SAĞLIKLI ve FORMDA KALMAK

Sabah Kahvaltısı:
� Bir ince dilim diyet ekmeği
� Bir küçük boy domates
� Bir küçük boy salatalık
� Kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir
� 4 tane zeytin
� Açık çay (tatlandırıcılı veya şekersiz)
Kuşluk:                                                              '
� Yumruk büyüklüğünde meyve
Öğlen Yemeği:
� Bir ince dilim diyet ekmeği
� Bir su bardağı ayran ya da bir kase yoğurt i    � Salata
� 4-6 kaşık sebze yemeği ya da iki köfte ya da iki pirzola ya da el büyüklüğünde tavuk parçası ya da istediğiniz kadar balık
Not: Bir gün sebze yiyorsanız ertesi gün balık, tavuk veya hindi yiyin (kırmızı eti tercih etmeseniz iyi olur)
İkindi:
�  Yumruk büyüklüğünde meyve (Her ara öğünde yenecek meyveler farklı cinsten olmalıdır)
Akşam Yemeği:
� Bir ince dilim diyet ekmeği
� 8 kaşık taze zebze veya 4-6 kaşık kuru baklagiller
� Salata (her öğün değişik cins salata yenmelidir)
� Bir bardak ayran
Gece:
� Kemiklerin güçlenmesi için bir su bardağı süt veya yumruk büyüklüğünde meyve
Yiyeceğiniz yemeklerde yapabileceğiniz değişiklikler:
� İki adet köfte yerine iki adet pirzola veya iki kaşık kuşbaşı et veya bir adet bonfile
� Kırmızı et yerine daha fazla miktarda tüketmenizin sakıncalı olmadığı bir tavuk but veya bir tavuk göğsü, veya bir adet el büyüklüğünde balık (4 tane çinakop, 6 tane istavrit, 1 tane lüfer, 1 tane orta boy çupra, yarım palamut). Hindi etini de yağsız olduğu için tercih edip el büyüklüğünde yiyebilirsiniz.
� Her türlü sebze 4-6 kaşık yenebilir.
� Her türlü kuru baklagiller 4-6 kaşık yenebilir.
� Beyaz peynir bir kibrit kutusu kadar yenirken yağlı kaşar peyniri daha az yenmelidir
�  İki yemek kaşığı pilav, makarna, 6 çubuk patates kızartması, bir orta boy fırında patates veya bulgur yenebilir fakat bunlar sebze yanında yenmeli, etin yanında yenmemelidir.
Meyve Değişimi:
� Bir küçük boy elma         
� Bir küçük boy şeftali       
� Bir küçük boy muz
� Bir orta boy portakal
� İki küçük mandalina
� İri taneli meyvelerden 2 ya da 3 tane
�  15 tane kiraz
�  15 tane üzüm
�  15 tane vişne
� 4 santim inceliğinde bir dilim karpuz
� 4 cm inceliğinde bir dilim kavun
her meyve öğününde değişik değişik yenerek vücudun vitamin ihtiyacı karşılanmalıdır.
Yemek Konusunda Bazı Hatırlatmalar:
� Acıkınca büyük bir bardak su için
� Küçük lokmalar alın
� Ağır ağır, çok çiğneyerek yiyin
� sabah kuvvetli kahvaltı edin
� Öğlen et, sebze yiyin
� Akşam sebze, çorba gibi hafif yemekler yiyin
� Öğün aralarını meyve ile süsleyin
� Akşam yemeğinizi erken saatlerde yiyin, geç kalmayın
� Gece yatmadan önce kemik sağlığınız için süt için
� Günde bir saat yürüyüş yapın
1- Bakımlı insanın; omurgasının dik ve düz durması vücudundaki hayati sıvıların dengeli yayılması için şarttır. Ayrıca sinir ve sindirim sistemlerinin rahat çalışması da bu esasa bağlıdır.
2- İskelet, kas ve vücut yapısının sağlıklı olması için bilinçli beslenme ile birlikte, mutlaka spor yapmalıdır. Bu sayede (edorfin) mutluluk hormonu üreten vücutta pozitif düşünce gücü artmaktadır. Bu da insana kendini mutlu etmenin şansını verir. Spor sayesinde kaslar iyi gelişecek ve kemiklerinizi kuvvetle saracaktır. Böylece iskelet, kas sistemi betonarme bir bina gibi güçlü olacaktır. Vücut canlılık kazanacak, bakışlarınıza bile yansıyacaktır. İnsanın içinden taşan bu enerji onu tabi ki güzelleştirecektir.
3-  Her gün kendinize zaman ayırarak, sizde olan değişiklikleri takip edin. Aynayla dost olmalı,
 kendi eksiklerinizi bulup, kendinize şekil, düzen
vermeye çalışmalısınız.
� Bakımlı bir insan sağlıklı bir cilde ve vücuda sahip olmalıdır, güzel görünmenin ve sağlıklı olmanın yolu cilt bakımından geçer. Solgun, sararmış buruşmuş, pul pul kalkmış bir cilt bizi hasta gösterecektir, oysa kanlı canlı, ışıl ışıl olan bir cilt güzel ve sağlıklı görünmemizi sağlayacaktır.
� Vücut bakımı için cilt ve vücudu temiz tutmak, bunlar için gerekli banyoları yapmak ve dışarıdan gelen mikropların yol açacağı zararı en aza indirmek gerekmektedir.
� Bakımlı insanı yaratan en önemli unsurlardan biri de bakımlı saçlardır. Kişiye yakışan kesimde bir saç modeliyle itinayla taranmış temiz, pırıl pırıl, canlı saçlar tek başına kişiyi bakımlı göstermeye bile yetebilecek önemdedir.
� Kol, bacaklar, koltukaltı ve kasıklar gereksiz tüylenmelerden kurtarılmalıdır. El ve ayak bakımı muntazam olarak yapılmalıdır. Tırnak bakımına gereken önem verilmelidir. En çok kullanılan bu organlarımıza çok iyi bakılmalıdır. Kol ve bacaklar gerekli egzersizler yardımı ile güçlü bir kas yapısına kavuşturulmalıdır. Buralarda hareketsizlik yüzünden oluşan kireçlenmelere fırsat bırakılmamalıdır. Yoksa eklem yerlerindeki istenmeyen ağrılar bize sıkıntılı günler yataşabilir. Yalınayak soğuk, ıslak yerlerde dolaşmak, ellerin devamlı su içinde olması, romatizma ağrılarına neden olmaktadır. Soğuk ve yağışlı havalarda ellerimizi eldivenler, ayaklarımızı çorap ve su geçirmeyen botlarla korumayı ihmal etmemelisiniz.
� Temizlik hissi veren hafif kokulan saçımıza ve terlemeyen bacak, dirsek, diz, kulak, eller gibi bölgelerimize sürebiliriz.
�  Bakımlı insanda ilk görünen şey tabiiki giyimidir. İnsanın bulunduğu çevrenin kültürüne göre temiz giyinmiş olması çok önemlidir. "Dost başa, düşman ayağa bakar" atasözünden hareket ederek ayakkabılar tertemiz, pırıl pırıl olmalıdır, bir insan görünüş itibariyle tepeden tırnağa kadar temiz, tertipli, ahenk içinde olmalıdır. Giyimine ve temizliğine önem veren insan karşısındakilerden de kabul görür.
� Ses tonunu ayarlamalı ve onun konuşulan şeyin içeriğinden üç kat daha önemli olduğunun bilincine varılmalıdır. Bunu sağlayabilmek için her gün sesli okuma çalışması yapılmalıdır. Haber spikerlerinin ses tonu ve konuşma melodisi örnek alınabilir. İletişimde; kelimeler %10, ses tonu %30 beden dili, %60 önem taşır.  
� Japonlar yüksek ses tonunun kötü ruhları çektiğine inanırlar; hele kavga etmek onlarda felaketlerin habercisi olarak görülür. Bu hemen bütün insanlarda aşağı yukarı aynı hissi uyandırır. Kavgacı insan görünümü veren yüksek sesle konuşulmamalıdır.
� Bakımlı bir insan, sağlığına gereken önemi verdiği için sigara içmemelidir. Ayrıca sigaranın dumanı ciltteki gözeneklerin sıkışıp hava almasını önler. Ciltte kara sarı pis bir cilt rengi oluşumunu sağlar. Elleri, dişleri sararmış bir insan bakımlı ve kültürlü insan imajını yaratamaz. Sigara, tertemiz sabun ve parfüm kokusunu alır götürür. Kişiyi isli, dumanlı bir havaya sokar. İnsanla, havası güzel evren arasına sigara dumanını sakın sokmayın. Sizin temiz ve kaliteli cildiniz, ta derinden, temiz havayla beslenmiş akciğerlerinizden gelmektedir. Ciğerlerimiz ne kadar temiz olursa vücut yapımız o denli güçlü olacaktır.
� İnsan bedeni, ruhu ve beyniyle bir bütündür. Bakımlı insanda kişisel denge (ruh ve vücut sağlığı), huzur, düzenli cilt bakımı güzelliği yaratır.
� Sağlıklı bir vücut güzellik demektir. İnsan güzelliği yalnızca burun, ağız, kaş vs. güzelliğinden oluşmaz. Her insan, eşi benzeri olmayan, çok değerli bir varlıktır. İnsan kendi kendini kabul etme cesaretini göstermelidir. Eğer kendi kendimizi kabul etmezsek, bu yüzümüzden rahatlıkla belli olur ve havamızı kaçırmaya yeter. Çoğu insan ideal güzellik ölçülerine sahip olduğu halde havalı değildir. Bunun sebebi kendisindeki olumsuz noktalan görüp olumlu noktaları düşünmemesindendir. Kendimizin iyisini düşünmemiz gerekmektedir. Çünkü biz birtaneyiz!
� Her insanın güzel ve çirkin yanlan vardır. Bunları bir bütün olarak görüp bizi yaratanın içimizdeki gücünü hissetmeliyiz. Kendi bilincimize vardığımız zaman ne kadar mükemmel bir varlık olduğumuzu anlayabiliriz.
� Dinlenmek de çok önemlidir. Vücut dinlenirken, bir yandan çalışmaktadır, yenilenmekte ve uyandığında daha fazla enerji açığa çıkarmak için kendini iyileştirmektedir. İtalyanlar ve Yunanlılar iş yerlerini öğlen dört saat kapatır, bu arada siesta diye adlandırılan öğlen uykularını uyurlar. Belki de neşeli oluşlarını buna borçlular. Öğlen yarım saatle, kırk beş dakikalık uyku güzelliği yaratmada ilk sırada gelen etkendir. Zaten öğle uykusunun bir diğer adı da 'güzellik uykusu'dur. Bu uyku süresinin bir saati aşmamasına dikkat edin. Yoksa güne uyum yapamaz, aptallaşırsınız. Öğlen uyumaya vaktiniz yoksa, yorgunluk da hissediyorsanız belinizi içe doğu itip sırtınızı dimdik yapın. Kafanız da omuzlarınızın üzerinde dimdik dursun. Gözlerinizi kapatın ve on dakika derin nefes alıp verin. Bunun sonunda kendinizi daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz. Bunu yatarak yaparsanız daha iyi olur. Tabi, bulunduğunuz ortamın havası temiz olmalı! Kendinizi baskı altında hissettiğiniz gün mutlaka bir saat yürüyüş yapın. Masaj ve aromaterapi de gevşemenize yardımcı olur. Bilhassa, Shiatsu (Çinlilerin uyguladığı masaj) sinirlerinizin açılması ve kan akımının rahatlaması için iyidir. Omuzlarınızın iki yanındaki kaslarda şişmeler ve tıkanmalar olduğunda bu masajı bir yakınınız sırtınıza, boynunuzdan başlayarak uygulayabilir. Masaja önce yavaş dokunuşlarla başlanıp damarların ısınması sağlandıktan sonra daha basınçlı bastırmalarla dolaşım sistemi rahatlatılabilir. Boyun omurgasının iki yanından başlayıp, bütün sırt omurgasının iki yanı, bel dahil ovutmalıdır. Bunu avucunu sıkmış ellerin en küçük ve güçlü ilk parmağı ile sırt bonfilesi kısmı bir başka kişi tarafından ovulmalıdır. Ayrıca omuz başlarından başlayıp pazılar, kollar ve el parmaklan araları ovulmalıdır. Omurganın iki yanındaki lenf ve kan damarlarının rahatlaması sağlanarak kan akışı ellere doğru yayılana kadar ovulma işlemine devam edilmelidir. Kan dolaşımı rahatladımı vücut kendine gelecektir.
Yorgunluk sonucu ortaya çıkan baş ağrısını geçirmek için; kaşınızı iki parmağınızın arasına alıp ovun. Şakaklara doğru basıncı yayın, ensenizi ovun ve elinizin işaret parmağı ile tutma parmağı arasını iyice ovun. Sonra bu işlemi tekrarlayın. Beş altı kere tekrar ettiğinizde rahatladığınızı fark edeceksiniz. Shiatsu akupunkturla aynı ilkelere dayanır. Shiatsu masajında iğnelerin yerini dokunuşlar alır. Bu yüzden tercih edilir. Hem de evde yapa imkanı vardır. Şimdilerde sırtı ovan elektrikli koltuklar ve yastıklar satılmaktadır. Bunlar sayesinde de oturduğunuz yerde masajınız yapılmaktadır. Tahtadan yapılmış sırt ovma aletleri ile de kendimiz sırtımızı ovabilirsiniz.
� Cildin yaşlanmasını hızlandıran güneşten, kuru rüzgarlı havalardan, çevre kirliliğinden kendinizi mutlaka koruyun.
� Yiyeceklerle gençleşmek elinizde. Gençleştiren E vitamini ve bağışıklık sistemini olumlu etkileyen C vitamini taze sebze ve meyveler, likit yağlar sayesinde kolaylıkla alabilirsiniz. Yaz ayları hariç her gün alınan bir tablet balık yağı sayesinde kemiklerinizin ihtiyacı olan D vitamini ile cildin güzelliği ve gözlerin sağlığı için çok önemli olan A vitamini alınabilir. Lahana, bal, pekmez, kuru üzüm, üzüm, elma, havuç, sarımsak limon, armut, ıhlamur çayı, kan yapıcı bu besinler yenilebilir.
� Güne en az sekiz bardak su içilmelidir.
�  Günde az miktarda alkollü içecek sayesinde kan damar-lannın genişleyip kan akışının rahatlaması yoluyla bütün hücrelerin kanla beslenmesi sağlanabilir.
� Doğru bilgiyle genç ve güzel görünüm elde edilebilir. Kendini genç hissetmenin, çekici görünmenin yaşla değil bakımla ilgisi vardır. Her yaşta ve her zaman bakımlı olunmalıdır. 'Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur' atasözünü hatırlayalım. Güllük gülistanlık bahçeler hep bakımla elde edilmişlerdir. Bakmak ve gönlümüzün isteklerini yerine getirmek güzellik yaratır. Kendine bakana herkes bakar.
� Gençliğinizi uzun süre korumak elinizde! Bunu düşlemeniz yeterli...
� Yediklerinizin dozunu ayarlamalısınız.
� Kendimize iyi bakalım! Kendimize düşmanca değil dostça davranalım! Hiçbir zaman insan kendini küçük görmemeli ve sürekli başkalarıyla karşılaştırmamalıdır. Kişi kendinin, dünyada bir eşi daha olmayan çok değerli bir varlık olduğunun farkına varmalıdır.
DERLEYEN...MURAT KÜDEN(KESFETKENDİNİ EDİTÖRÜ)
İletişim:[email protected]

Bir yorum

Cevapla

  
 
3+2 İşleminin Sonucu    
Yukarı Çık