SUBLİMİNAL MESAJ ÖRNEKLERİ

SUBLİMİNAL MESAJ ÖRNEKLERİ

 Subliminal Mesaj (Teknik) Nedir?

Subliminal Mesajlar, kulağımızla duyamadığımız, ancak bilinçaltı zihnimizin algılayabildiği bir müzik ya da başka bir ses dosyasının içerisine gizlenmiş komutlardır.

Bu mesajlar ilk bakışta algılanmaz ancak biz farkında olmadan bilinç altımız bu mesajların tamamını okur ve kaydeder zamanla istek oluşturur.

Çoğunlukla dizi, sinema ve internet sektöründe illuminati tarafından sıkça kullanılmaktadır ve bence en etkili yöntemdir.
Amaç ise tanıtımı yapılan şeye ya da o an gördüğünüz şeye artık herneyse eğilim kazandırmaktır.

Subliminal mesajların heralde %90'ında cinsel objeler ve kelimeler bulunmaktadır. Adamlar akıllı insanları en zayıf noktalarından vuruyorlar.

Aşağıda subliminal mesaj içeren resimler bulunuyor, dikkatle inceleyin.

En ilginç örneklerden biri Kuzuların sessizliği filminin afişidir. Film afişinde hem ölüm hem de doğum (ve bununla bağlantılı cinsellik) arketipleri görsel olarak birlikte işlenmiştir. Afişte yer alan kelebek figüründeki iskelet kafasına bu iskelet kafasının içindeki 7 çıplak kadın resmine dikkat edin.

SUBLİMİNAL mesaj örnekleri [CENTER]SUBLİMİNAL mesaj örnekleriSUBLİMİNAL mesaj örnekleri
Biraz daha eskiye gidelim, aşağıda, İngiltere'de sarı sayfalardan bir reklam: Laid By The Best.. Resim gayet masum, ama resmi ters çevirdiğiniz takdirde pek de öyle olmadığı açık. Bu resim, bilinçaltına yönelik (sublimal) reklamlar açısından ikna edici en eski örneklerden biri olarak kabul ediliyor. Ama bu örneğin sublimal reklamlardan ziyade resmi çizen kişinin ilginç espiri anlayışını yansıttığını düşünmek de muhtemel.


Eh Coca Cola yapar da Pepsi boş durur mu? Aşağıdaki resim Pepsi'nin 1990 kampanyasından bir görüntü. Teneke kutunun üzerinde neon ışıklarını temsil eden çizgiler var.
SUBLİMİNAL mesaj örnekleriBu haliyle herhangi bir sorun yok, fakat biliyoruz ki bu tip kutu içecekler üstüste dizilerek alışveriş merkezlerinde sergilenir. Birileri bu üst üste konmuş kutularda bir şeyler görmüş: Neon ışıkları üst üste gelince belirgin bir S-E-X yazısı ortaya çıkıyor. (Pepsi'nin P harfinin solunda S harfi, P'nin ayak kısmında E harfi ve alttaki kutunun hemen üst kısmında X harfi) Bu durum elbette bir tesadüf neticesinde de ortaya çıkmış olabilir. Ama her ne şekilde olursa olsun o dönem bütün dikkatleri Pepsi üzerine yoğunlaştırmıştır.

SUBLİMİNAL mesaj örnekleri
En tanınmış örneklerden biri de Camel sigara amblemidir. Marka ve amblemin 1913'deki kampanyaya kadar uzandığını biliyoruz, eğer bilinçaltına yönelik reklam uygulaması bir gerçekse bu yöntemin yaklaşık 100 yıllık bir geçmişi olduğunu düşünebiliriz.
SUBLİMİNAL mesaj örnekleri
Aslında burada bir arketip kullanılmışsa bu cinsellikten öte kültüre ve dine dayalı mitolojik bir nitelik taşıyor da olabilir. Bence bu ihtimal daha kuvvetli
SUBLİMİNAL mesaj örnekleri
Bir iddiaya göre de deve resminin arka kısmında gizli bir S-E-X yazısının yer aldığıdır. Bu tabii biraz da neyi görmek istediğimize bağlı olabilir.
SUBLİMİNAL mesaj örnekleri
Bir diğer iddia da Camel şirketinin 1990'ların başında yürüttüğü Camel'ın "Smooth Character" kampanyasına ilişkindir. Bu kampanya da şekilden şekile giren meşhur deve figürünün cinsellik temasını işlediği bir hayli tartışılmış o dönemde.
SUBLİMİNAL mesaj örnekleriSUBLİMİNAL mesaj örnekleri
Tabii birileri de bunu fırsat bilmiş ve içerdiği iddia edilen cinsel unsuru alaycı bir şekilde resmetmiş
Ama şu bir gerçek ki, ne şekilde ve nasıl olursa olsun deve sembolü bu sigara markası ile özdeşleşmiştir. Hatta bu konudan sıkıntı duyanlardan biri de 1964 yılında kurulmuş döneminin ve tarzının çok iyi bir İngiliz grubu olan Camel'dır. Bu müzik grubu açılış sayfasında büyük harflerle "biz bir sigara şirketi değiliz" ibaresini koymak zorunda kalmıştır. Aslında bu gruptan burada bahsetmemin bir sebebi de Camel grubunun kuruluşunda kendilerini Camel şirketinin desteklediği ve gizli bir sponsorluk yaptığı söylentileri vardır. Zira grubun ismi gibi sembolü de sigara şirketinin deve sembolü ile benzerlik arzeder. 1974 albüm kapakları ise sigara paketinin aynısıdır. Kimbilir gerçekten de gizli bir sponsorluk vardır.
SUBLİMİNAL mesaj örnekleri
Pek çok ünlü marka ürün afişlerinde ve resimlerin cinsel organ temasının işlemiştir. Bunlardan biri de yine meşhur bir sigara markası olan Benson & Hedges'dir.
SUBLİMİNAL mesaj örnekleri
Heinz markası ürünlere ilişkin iki farklı logo da aşağıda yer almaktadır.
SUBLİMİNAL mesaj örnekleriAynı durum bu sefer İçki reklamlarında..
Bir şişenin bu şekilde tutulduğunu hiç görmedim
SUBLİMİNAL mesaj örnekleri
McDonalds
SUBLİMİNAL mesaj örnekleri
Marlboro
SUBLİMİNAL mesaj örnekleri
Ve çok ilginç bir reklam daha.. Gerçi bu çok da bilinçaltına yönelik bir reklam değil, çok ötesine geçmiş
SUBLİMİNAL mesaj örnekleri
Bu iç çamaşırı reklamında ise işin cılkı çıkmış
SUBLİMİNAL mesaj örnekleri
Şimdi de sırada Starbucks markası var.. meşhur kahve satıcısı.

SUBLİMİNAL mesaj örnekleri
Amblemine dikkatle bakılacak olursa bir deniz kızı görülüyor. Sağında ve solunda iki şey var eliyle tuttuğu. Nedir acaba? Sakın bu meşhur mitolojik deniz kızı marmeid olmasın?
SUBLİMİNAL mesaj örnekleri
Eliyle iki kenara ayırdığı sanki balıklar! ama Starbucks'ın eski logosuna göz atıyoruz ve görüyoruz ki aslında kendi bacaklarını tutmuş!
SUBLİMİNAL mesaj örnekleri
Yukarıdaki resimler soldan sağa doğru Starbucks'ın yeniden eskiye doğru logolorıdır. Görünen o ki, Starbucks da hem cinsel hem de mitolojik arketipe giren mesajları kullanmış logolarında.

Aşağıdaki Honeybaked et ürünlerinin etleri de dudak motifi sergiliyor sanki..
SUBLİMİNAL mesaj örnekleri
Eğer yukarıdaki örneklerde kullanılan sembollere ilişkin iddialar doğruysa ve insanlar bir paranoya ile bu kadar meşgul olmadıysa, aşağıdaki (sanıyorum) Colgate reklamı bunların yanında çok masum kalıyor, artık bu tip reklamlara (aşağıdaki diş macunu reklamını kastediyorum) estetik gözüyle bile bakmaya başladığımı söyleyebilirim.
SUBLİMİNAL mesaj örnekleri
En ilginç olanlarından biri de aşağıdaki Lynx reklamı. Ne beklerken ne görüyor insanlar.
SUBLİMİNAL mesaj örnekleri
Bilinçaltına yönelik reklamlar değişik şekillerde yapılabilir.
SUBLİMİNAL mesaj örnekleri


SUBLİMİNAL mesaj örnekleriSUBLİMİNAL mesaj örnekleriA
Aşağıdaki çay reklamında da bir gariplik var sanırım. Ne yazık ki çizgi kahramanlar kullanılmış.
SUBLİMİNAL mesaj örnekleri
***
Buraya bir çizgi çektim zira bundan sonrakiler maalesef çocuklara yönelik film, mecmua ve materyallerde yapılanlar. Yukarıdakilerin bazıları sık karşılaştığımız, bazıları ise çok yadırgadığımız türden reklamlar. Fakat aşağıdakiler son derece üzücü.
SUBLİMİNAL mesaj örnekleri

SUBLİMİNAL mesaj örnekleri

SUBLİMİNAL mesaj örnekleri
Disneyland filmlerinden Aslan Kral ve ondan bir sahne.. Gökteki yıldızlar S-E-X kelimelerinden oluşuyor.
SUBLİMİNAL mesaj örnekleri


The Rescuers adlı çizgi filmden alınan bu sahnelere lütfen dikkat, bu bir çocuk filmi!
SUBLİMİNAL mesaj örnekleriSUBLİMİNAL mesaj örnekleri


Bir yorum

Cevapla

  
 
3+2 İşleminin Sonucu    
Yukarı Çık