Kısa Metin Örnekleri

Kısa Metin Örnekleri

Kısa Metin Örnekleri - Ağaç

Ağaç mıydı onlar? Evet. Ağaçların yeşili gecenin karanlığında bile seçiliyordu: İki servi. Ağaçların dışındaki her şey karanlığın tülüyle örtülü, hayaletler gibi usul usul deviniyorlardı. Hareketsizdi ağaçlar ve yeşil. Öylece konuşmadan, birbirlerinden habersiz iki insan gibiydiler. Civardaki tek tük ışıklar da söndü. Herkes uykunun kucağındaydı şimdi. Ağaçlar daha da yeşillendi. Gün ağarana dek öylece kaldılar. Dünya renklerine yeniden bürünürken onlar git gide kararıyorlardı. Gece gibi.


Kısa Metin Örnekleri  - Bardak

Bardak boştu. Boş muydu? Evet boştu. "Öyleyse doldurmak gerek." diye geçirdi içinden. Bardağın doldurulmasına karar verilmişti verilmesine de, neyle doldurulacaktı ki? Evet, bütün sorun buydu. Olmak ya da olmamak gibi bir şeydi bu. Hem bardağı dolduracak sıvının rengine de karar verilecekti. Bu renge bağlı olarak, içeceği sıvının tadı, ısısı ve yoğunluğu da önemliydi. Asit ya da alkol barındırmalı mıydı bu sıvı? Bardak hâlâ boştu. Boş kalması iyiydi. Sorular ve sorunlar azalıyordu böylece. "Azalıyor muydu?" diye yazdı, bir soru imi koydu ve kalemi bıraktı.

Kısa Metin Örnekleri - Ev


Ev her zamankinden sesliydi. Sanki tüm elektrikli aletler çalışıyordu. Dışardan gelen gürültüler de cabasıydı. Bir tek insan sesi yoktu içerde. Bağıra bağıra şarkı söylemeye başladı. Susturmak istiyordu onları. bildiği tüm şarkıları söyledi. Sınırlıydı bilebildiği şarkı sayısı. Anlamsız sözcüklerle bağıra bağıra ezgiler düzüyordu. Ev susmuştu. Bir tek onun anlamsız sözcükleri çınlıyordu duvarlarda. Birden kendi sesini duydu ve sustu. Gidip tek tek evdeki tüm elektrikli aletleri çalıştırdı. Şimdi ev her zamankinden daha sessizdi.


Kısa Metin Örnekleri - Kedi

Kedi ve yavrularını, hemen hemen her gün, aynı saatlerde, o kapıyı çalarken görmeye alışmıştı. Kedi hep "tııııııs" diye sesler çıkarıyordu, yavrularına bir zarar vereceği sanısına kapılarak. Bu kediyle barışmanın yolunu bulmalıydı. Yine bir akşam kapıyı çaldığında, kedi bir arabanın altından başını gösterdi ve her zamanki sesi çıkardı: "tııııııs". Kapıyı çalmayı sürdürdü, kedi de tıslamayı. Kapı açılmadı. Uzun uzun çaldı ve açılmadı kapı. Bir daha ne o kapıyı çaldı, ne de kediyi gördü. Sorun kendiliğinden çözülmüştü. Hayat böyleydi.


Kısa Metin Örnekleri - Özlemek


özlemek dostluktan değil, leo, özlemek aşktandır. neden özler insan ve niçin savaşır sözcüklerle? uzaklıklar� uzaklıklar hep içime oturuyor benim. özlüyorum leo, dilini, ellerini, saçlarını, hele de gözlerini bir daha özlüyorum. insanı nasıl da tutukluyor bir bilsen, elini, bilincini, gözlerini, dilini nasıl da bağlıyor, anlatabilsem� söyleyemediklerimi ve anlatamadıklarımı düşünüyorum şimdi.

henüz yazmadım onu leo, henüz anlatabilmiş değilim. işte bunlar leo, insanı özleme çeken, özlediğini anlatan ya da fark ettiren şeyler� insan neyi özler leo, yaşadıklarını mı yaşamak istediklerini mi? özlemi belirleyen tutkular mıdır yoksa; tutku varsa özlem de vardı desem, ne dersin buna? uzak düştüğümüzde, uzak olanı yakınlaştırmak özlemek değil midir?

özlemek, özlenenin içimizdeki yerinin anlaşılmasıdır.

Kısa Metin Örnekleri - Sözcükler

sözcükler insanı anlamaya ve anlatmaya yetmez çoğu zaman. çoğu zaman, yaşamlarımızdaki gerçekleri ifade etmeye yarar ve bir de düşlerimizi, duygularımızı anlamaya ve anlatmaya; sözcüklerin yetersiz ya da yorgun düştüğü durumlarla onun yerini davranışlarımız almaz mı? yan yana yürümek, koşmak ya da bilmediğimiz yollarda yürümek hiç anlamlı gelmiyor mu sana?..

bu yolculuğa kendimle başladım, seninle devam ettim ve kendimle bitiriyorum artık. yazmaya başladığımda bendim, bitirdiğimde sen. başlangıç ve son birleşti leo. bir noktaydım başlangıçta sonra bir çizgi (paraboldu belki de). seninle buluştuğum o noktadan sonra bir çember çizmeye başlamıştık. ben, senin noktandan, sen benim noktamdan yürüdün.


Kısa Metin Örnekleri -  Top

Topumu çok severim

Hep oynamak isterim

Kırmızıdır onun rengi

Benim için yoktur dengi

Atlar zıplar hop hop hop

Ne güzeldir kırmızı top


 
Kısa Metin Örnekleri -  Kitaplarım

Kitaplarımı çok severim.Kıvrılıp bükülmesine dayanamam.Hani kimsenin gülmeyeceğini bilsem hepsini, tek tek pamuğa sarar,öyle kaldırırım.Kitaba değer vermesini ilk annem öğretti bana.Daha ufacıkken beni kucağına oturtur, güzel güzel masallar okur,bana da resimlerini gösterirdi.Sonra da titizlikle kaldırırdı.Kitabın sayfalarını okşar gibi açmamı,yıpratmamamı söylerdi.Ardından da şu şiiri okurdu, bana da okuturdu.KİTAP KÜÇÜK DÜNYADIR,OKUMAKLA GEZİLİR. HAYAT DENEN SAVAŞTA OKUMAYAN EZİLİR.

 
Kısa Metin Örnekleri-  Köy Hayatı


Köyde hayat erken başlar.Herkese düşen bir görev vardır.Bu görevleri yapmamız için kimse bizi zorlamaz.Ama biz seve seve yaparız.Ben her sabah okula gitmeden tavuk- lara yem veririm.Ablam ineği sağar.Kahvaltıya taze süt hazırlar.Annemize baba- mıza yardımcı olduğumuz için çok mutlu oluruz.Biz köyde yaşamayı çok severiz.
    
           
 Kısa Metin Örnekleri - Küçük  Kurbağa

Küçük kurbağa,küçük kurbağa

Kuyruğun nerede?

Kuyruğum yok,

Kuyruğum yok,

Yüzerim derede.

Kuvak vak vak.

Kuvak vak vak.


Kısa Metin Örnekleri - Kuş


Ali ve can top oynarken,

Topu atıp tutarlarken,

Havada bir kuş uçuyormuş,

Top gidip ona vurmuş.

Kuş öfkeyle konuşmuş;

Sizi  sizi yaramazlar,

Yerlerinde duramazlar,

Hiç mi laftan anlamazlar

Kafanıza konarım,

Saçınızı yolarım.
 
Kısa Metin Örnekleri - Lale
                      
Lale bir çiçek adıdır.Ama pek çok çiçek adı gibi insanlara da isim olarak konabilir.Ahmet de arkadaşı Lale’ye bunu anlatıyordu.İkinizin adı da lale diyorduAma çiçek olan laleyi yazarken küçük harfle,insan adı olan Lale yi yazarken büyük harfle başlarız.Çünkü birbirine benzeyen lale çiçeği buluruz ama birbirine tıpatıp benzeyen Lale isimli insan bulamayız.Bunun için insan isimlerinin ilk harfini büyük yazarız.

 
Kısa Metin Örnekleri -  Karne Günü


Bugün karne günüydü.Kardeşim ve ben karnemizi aldık.Yarıyıl tatiline girdik .Annem ve babam evde bizi bekliyordu Onlarda bizim kadar heyecanlıydılar. Çünkü bu bizim ilk karnemizdi.Ben de ikiz kardeşim de pekiyi ile dolu bir karne getirdik. Annemizi babamızı sevindirdik.

Okul başından beri çalışmamızın karşılığını aldık.Şimdi rahat rahat oynayacağız. Ama dersleri de unutmayacağız.

Kısa Metin Örnekleri - Öğretmenim

Öğretmenim çok tatlıdır.

Sözü güzel hem ballıdır.

Hiç kızmaz azarlamaz

Bizi üzmez ağlatmaz

Oynarken yaralansak

Önce koşarlar ona

Şefkatli elleriyle

Merhem sürer yarama

Öğretmenim seni ben

Asla üzüp darıltmam

Yıllar geçse aradan,

Yine seni unutmam.

Kısa Metin Örnekleri - Oku

Nerde olursan ol

Okunacak bir şey bul,

İster kitap,ister roman

Sakın vazgeçme aman.

Okuyan çok şeyi bilir,

Okumayan ezilir.

Okunacak bir şey bul,

Kimseye olma kul.

Kısa Metin Örnekleri-  Oyun

Gel el ele verelim

Oyuna başlayalım,

Hop hop hop zıplayalım

Neşeyle oynayalım,

Üzmeyelim birbirimizi

Eksiltmeyelim sevgimizi

Kısa Metin Örnekleri - Harfler

Ben artık okumayı yazmayı öğrendim.Öyle çok seviniyorum ki rüyama bile giriyor. Dün akşam bütün harfler rüyamda beni çok eğlendirdiler.Onları okuyabildiğim için çok mutluydular.R,A,F salıncak olmuşlardı.I ve N tahtaravalli olmuşlardı.O harfi havuz olmuş,U harfi ise gemi olmuştu.Sanki onları okuyup yazabildiğimiz için bizi ödüllendiriyorlardı.
 
Kısa Metin Örnekleri -  Dost  Hayvanlar

Ne karıncayı incit,

Ne serçeyi kışıla.            

Dostumuz hayvanları,

İnsan gibi karşıla         

İyilik dediğin şey,
       
Karşılıksız olmalı        .
       
O kuş gibi yüreğin,
       
Hep güzellik dolmalı.

Kısa Metin Örnekleri - İnek

Bak işte bir inek,

Kuyruğunda pek çok sinek.

İn aşağı yaramaz çocuk,

İnek bize süt verecek.

Hiç ineğe binilir mi?

Hayvancağız ezilir mi?

Senin gibi yaramazlar,

Acaba ki sevilir mi?

Kısa Metin Örnekleri - Ailem

Biz kalabalık bir aileyiz.Annem babam, dedem ninem,halalarım teyzelerim,amcalarım dayılarım var.Hepimiz birbirimizi çok severiz.İyi günde kötü günde hep bir arada oluruz.Ailem benim en değerli varlığımdır.Onlar da bana çok değer verirler.Beni iyi yetiştirmek için ellerinden geleni yaparlar. Her zaman onları sayar ve severim.Onlara layık olmaya çalışırım.

Bir yorum

Cevapla

  
 
3+2 İşleminin Sonucu    
Yukarı Çık