Kişilik

Evlilik Oyunu(Kişilik Testlerinin Önemi)

Evlilik Oyunu(Kişilik Testlerinin Önemi)

Karakter ve kişilik testleri yardımıyla birbirimizden beklentilerimizin kontrollü olması hakkında ne düşünüyorsunuz? İsteklerimiz, beklentilerimiz, ideallerimiz, hedeflerimiz nelerdir, hayata bakış açımız nasıldır? Bunları düşünmek ve tek tek tespit etmek için zaman ayırmak gerekir. Bu sorgulamaları yapmak kişinin kendini tanımasını sağlar, kişi; 'ben kimim' sorusuna cevap vermeye başlar, hangi karakter özelliklerine sahip olduğunu bilir ve beklentilerini de ona göre şekillendirir. Kendini tanıyan insanın, kendinden beklentileri uç noktada olmaz. Çünkü sınırları bellidir, neleri yapıp neleri yapamayacağını iyi bilir. Karşı tarafı da iyi tanıyabilirse ondan yapabileceklerinden fazlasını istemez, gereksiz beklentiler içine girmemiş olur. Bu nedenle evlilik öncesinde her iki tarafın hem kendisi, ni iyi tanımlaması hem de karşısındakini iyi tanıması çok önemlidir. Bu noktada kişilik testleri ve karakter analizleri kullanılabilir, profesyonel anlamda yardım alabiliriz. Kişilik testlerini bi...Devamını Oku »

Evlilik Oyunu(Kişilik Testleri)

Evlilik Oyunu(Kişilik Testleri)

Biliyorsunuz birçok karakter ve kişilik testleri var. Birbirimizi daha iyi algılayabilmemiz için destek almak isterim. Bu konuda neler düşünüyorsunuz? Bu soruyu sormaktaki amacım; birbirimizi tanımak için profesyonel anlamda yardım almanın gerekliliğini anlatmak ve eşimin bu konudaki fikirlerini öğrenmekti. Hepimiz kendimizi tanıdığımızı zannederiz. "Ben kendimi tanıyorum, bu yaşa gelmişim tabii ki kendimi tanıyorum." deriz. Ama kendimizi anlatmaya gelince net bir tanım yapmakta zorlanırız. Hepimiz etten kemikteniz, yiyoruz içiyoruz, biyolojik ihtiyaçlarımız var, fiziksel özelliklerimiz ve ruhsal boyutumuz var. Bunları biliyoruz ama öz kimliğimizden birçoğumuzun haberi yok. Eğitimlerimizde ilk çalıştığımız konulardan biri öz benliğimizi tanımlamaktır. Fakat günlerce düşünüp de kendini tanımlayamayan o kadar çok insan var ki... Kemal Bey'le karakter analizi üzerine bir test yapmıştık. Testin sonuçları çok net değildi; ama onun da benim gibi baskın karakterde olduğunu görmüştüm. Olaylara...Devamını Oku »

Meslek Seçimi(Kişilik Özelliklerinin Belirlenemsi) -- Kişisel Gelişim--

Meslek Seçimi(KİŞİLİK ÖZELLiKLERiNiN BELİRLENEMSi) -- Kişisel Gelişim--

Bireyin meslek şeçiminde isabetli karar verebilmesi, kişilik özelliklerini çok iyi tanıyıp bu özellikleri gerektiren mesleklere yönelmesine bağlıdır. Bireylerin çok farklı kişilik özellikleri vardır. Atak, girişken, çekingen, uysal, hırs, idealist, hayal gücü zengin, realist, mantıklı, sinirli, kendi başına buyruk, alçak gönüllü, düzenli, kurallara bağlı vb. çok çeşitli kişilik özellikleri bulunur. Bireyin sayılan bu özelliklerden hangisine sahip olduğunu belirlemesi, seçimini bo doğrultuda yapması gerekir. Örneğin; ikna gücü yüksek, dışa dönük, insanlarla devamlı ilişki halinde olan girişimci niteliklere sahip olan birey avukat, politikacı ya da pazarlamacı olabilir. Kurallara bağlı, düzenli, statüye önem veren, sorumlu, nesnelerle uğraşmaktan hoşlanan bireylerin bankacılık, büro memurluğu, muhasebe gibi mesleklere yönelmeleri isabeti olacaktır. -ALINTI- Meslek Seçimi(KİŞİLİK ÖZELLiKLERiNiN BELİRLENEMSi) -- Kişisel Gelişim-- ------------------------------------------------------------...Devamını Oku »

İş Görüşmesi(Soru Tipleri(Kişilik Özellikleri İle İlgili Sorular)

İş Görüşmesi(Soru Tipleri(Kişilik Özellikleri ile İlgili Sorular)

Yapılacak iş ile kişilik özellikleri arasında yakın bir ilişki vardır. Bu soruların amacı da, kişilik özelliklerinizin o iş için ne kadar uygun olduğunu saptamaya yöneliktir. Bu tip sorular genellikle dolaylı yoldan sorulur. Eğer bir sorunun diğer soru tipleri ile bir ilişkisini kuramıyorsanız bilin ki belirli bir kişilik özelliğiniz araştırılmaya çalışılıyordur. Bu tür sorulara makul yanıtlar verebilmeniz için öncelikle sizin kendinizi iyi tanımanız gerekir. Bu tip sorulara örnekler: - Boş zamanlarınızda ne yaparsınız? - Son okuduğunuz kitap hangisidir? - Memnun olduğunuz/olmadığınız kişilik özellikleriniz nelerdir? - Arkadaşlarınız/aileniz, yöneticiniz sizi nasıl tanımlar? - Sizi hayatta en çok kim etkiledi? Neden? - Bir yöneticide hangi özellikleri ararsınız? - Sizi en çok ne motive eder? -ALINTI- İş Görüşmesi(Soru Tipleri(Kişilik Özellikleri ile İlgili Sorular) -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------...Devamını Oku »

Kitaplık(Zihin Ve Kişilik Gelişimi)

Kitaplık(Zihin ve Kişilik Gelişimi)

Zihin ve Kişilik Gelişimi Yazar: Aylin Atmaca Yayın Evi: PROFİL YAYINCILIK Açıklama: Başarılı eylemler yapabilmek için hiçbir şey kararlı bir zihin ve tükenmeyen bir enerjinin birleşiminden daha kullanışlı olamaz. Henri Frederic Amiel Kişiliği sağlam, zihni temiz ve duru olan insanlar sorunsuz, vesvesesiz, stresten uzak bir yaşam sürerler. Kendilerine güvenleri tam olur, kendileriyle ve toplumla barışık olurlar. Neşeli ve dışa dönüktürler. Elbette ki böyle bir ruh hali, böyle bir kişilik yapısı insan sağlığını yakından etkileyecektir. Stresten, sıkıntıdan uzak bir insanın beden sağlığı da bundan etkilenecektir. İnsanın beyin sağlığını her yaşta kor...Devamını Oku »

1 2 3 4 5
Yukarı Çık