NLP

Nlp(Meta Program Filtreleri (Yaklaşan/Uzaklaşan Kalıbı ))

NLP(Meta Program Filtreleri (Yaklaşan/Uzaklaşan Kalıbı ))

Bu Meta Program kalıbını belirlemeye yardımcı olacak soru Örneği şudur: 'Sizden yarın gönüllü olarak işten ayrılmanız istenseydi, yaşamınızda neler değişebilirdi?' Bugünkü çalışmamıza başlarken verdiğimiz örnek, sizin 'amaç ve hedeflerine yaklaşan' bir kalıpla mı yoksa 'istenmeyen sonuçlardan uzaklaşan' bir kalıpla mı hareket ettiğinizi ortaya çıkaracaktır. Amaç ve hedeflerine yaklaşma kalıbı içindeki bir insan, çıkar ve yararları hakkında konuşacak ve ne istediğini bilecektir. İstenmeyen sonuçlardan uzaklaşma kalıbı içindeki bir insan ise sorunları hakkında konuşacak ve amacına değil sakını mlik istediği şeye odaklanacaktır. iş dünyasında 'amacına yaklaşmacı kişi risk alabilen ve 'amacını gerçekleştirmek için yürüyen bir yaklaşım içinde olacaktır. Bu insanların yanında bir sorunlardan uzaklaşmacı' kişinin bulunması olası tuzak ve gizli tehlikelerden sakınmak için gerekli olabilir. 'Uzaklaşmacı' yaklaşım içindeki kişiler bir şey yapmak için son ana kadar beklerler. Yapmamanın dezavan...Devamını Oku »

Nlp(Meta Program Filtreleri (Aynılık/Farklılık Kalıbı))

NLP(Meta Program Filtreleri (Aynılık/Farklılık Kalıbı))

Bu Meta Programı belirlemeye yardımcı olacak bir örnek soru şudur: 'Şu an yapmakta olduğunuz iş ile geçen yıl yaptığınız iş arasındaki ilişki nedir?' Bu sorunun cevabı size, kişinin benzerlikler bulan bilgi edinme sürecini mi ('halen bakıyor', 'eskiden olduğu gibi') yoksa farklılığı mı ('değişim projeleri', 'farklı eğilimleri olan yeni müşteriler') göz önünde bulundurduğunu gösterir. Aynılığı tercih eden kişiler, benzer işlerde ya da aynı işte çalışmayı tercih eder, değişiklik aramazlar. Farklılığı tercih eden kişiler ise işlerini değiştirmek isterler. Kariyerlerini geliştirirler. Sık sık kuralları bozarlar. Bunlara ek olarak, dikkatleri öncelikle aynılık üzerine odaklanmış, ikinci olarakta farklılığı vurgulayan insanlar ve farklılığa odaklanmış sonra aynılığı göz önünde bulunduran insanlar da vardır. Bunlar bir arada ele alındıklarında, nüfusun büyük bir bölümünü oluştururlar ve reklam verenlerin hedef kitlesidirler. Onlar, varolan bir modelin geliştirilmiş versiyonu olmadıkça 'yeniye...Devamını Oku »

Nlp(Meta Program Filtreleri)

NLP(META PROGRAM FİLTRELERİ)

İnsanların deneyimlerini filtreden geçirirken ya da ayırıp sınıflandırırken gösterdikleri esnekliği tanımak çok önemlidir. Bizler alışkanlık olarak bazı deneyimlere dikkatimizi veririz ve bazılarını da görmezlikten geliriz. Bunlar bizim düşünme ve çalışma biçimlerimizdeki sabit ve tutarlı kalıpları oluştururlar. Bir kişinin meta programını belirlemenin nedeni, farklılıklara saygı duymak ve onu anlamaktır. Meta programını tanıdığınız insanlarla, çatışmadan ve dostane bir ilişki kurarak çalışabilirsiniz. (Huyunu suyunu bildiğiniz insanlarla...) Meta programın iş dünyasındaki uygulama alanı çok geniştir. Sizinle uyuşmayan kişileri 'domuz kafalı' ilan edip hayal kırıklığına uğramak yerine, onların Meta programlarını tanıyarak onlarla 'karşılıklı etkileşim' içine girebilirsiniz. İlişkilerinizde 'karşılıklı etkileşimi' uyguladığınızda, onları daha iyi anlamaya başladığınız göreceksiniz. -Alıntı- open Devamını Oku »

Nlp(Profesyonel İnançlar)

NLP(PROFESYONEL İNANÇLAR)

Nlp ilkeleri onları gündelik yaşamınıza geçirmiş olsaydınız size neler kazandırmış olacaklarını düşünün. Bunlar size kendi alanınızın en iyisi olmayı kazandırabilir ve bu konuma nasıl erişebileceğinizi gösterebilir. 1.Biz her sabah işimize, elimizden gelenin en iyisini yapmaya geliyoruz." Herkes hoşuna giden ve kendisine doluluk hissi kazandıran bir işi olmasını ister. Birçok insan, içinde bulundukları sistem tarafından kendilerine verilen görevi, ellerinden geldiği kadar iyi bir şekilde yapmaya çalışır. Eğer siz ya da şirketiniz, yanınızda çalışan bireylere sorumluluk alabilecekleri ve kendilerini değerli hissedecekleri ortamı ve koşulları sağlarsanız, işlerini yaparken ellerinden gelenin en iyisini ortaya koyacaklardır. Eğer bazıları işinizi sabote etme niyetiyle' işe geliyorlarsa, şunu bilin ki ya kendi ihtiyaçlarının göz ardı edildiğini ya da kendi inançlarının şirketinizin inançlarıyla ters düştüğünü düşünüyor olabilirler. 2. Devamını Oku »

Nlp(Tercihler Ve Degişimler)

NLP(TERCİHLER VE DEGİŞİMLER)

Neye inanmanız gerektiğini nasıl bilebilirsiniz? İnançlarınızın kaynaklarını belirlemek için çok fazla kazı yapmanıza gerek yok. Fakat inançlarımızın kimden ya da nereden kaynaklandığını bilmeniz, sizin için taşıdıkları anlamı anlamanıza yardımca olacaktır. Bunu anlamak size değişime giden yolu da gösterecektir. Bizler genellikle iyi bir neden olduğuna inandığımız zamanlarda, iyiyi irade etmek için çeşitli emirler, nasihatlarmız veririz ve yasaklar getiririz. Bunlar da, karşımızdaki kişilerde çeşitli inançların köklerini oluştururlar. Şimdi yaşamınızı bir film şeridi gibi geriye sarın ve kendinizle ilgili inançlarınızın neler olduğunu, belirlemeye çalışın ve onların köklerini araştırın. İnancınızın başlangıç noktasını bulmaya çalışın. Buna inanmanızı size çocukluğunuzda birisi mi söylemişti? Araştırın. Size ilk söylenildiği anı, bir fotoğraf gibi görmeye çalışın. Belki de size birden fazla kere söylenmişti. O fotoğrafları, o sahneleri gözünüzün önünde canlandırın. En azından o sırada...Devamını Oku »

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41
Yukarı Çık